European Games: Day Six Updated Results, Notes and Livestream

By United World Wrestling Press

LIVESTREAM: https://unitedworldwrestling.org/event/1st-european-games

BRACKETS: http://www.baku2015.com/wrestling/index.html

61kg – Men’s Freestyle

GOLD: No.1 Aleksander BOGOMOEV (RUS) df. Beka LOMTADZE (GEO), 13-8
BRONZE: [email protected] 65kg. Haji ALIEV (AZE) df. No.14 Muenir Recep AKTAS (TUR), 10-2
BRONZE: Radoslav VELIKOV (BUL) df. Vasyl SHUPTAR (UKR) by TF, 11-0

Semifinal: No.1 Aleksander BOGOMOEV (RUS) df. [email protected] 65kg. Haji ALIEV (AZE), 5-2
Semifinal: Beka LOMTADZE (GEO) df. Radoslav VELIKOV (BUL) by TF, 10-0

Repechage: Vasyl SHUPTAR (UKR) df. Ivan GUIDEA (ROU), 6-2

1/4 Finals: No.1 Aleksander BOGOMOEV (RUS) df. No.14 Muenir Recep AKTAS (TUR), 4-0
1/4 Finals: [email protected] 65kg. Haji ALIEV (AZE) df. No.16 Andrei PERPELITA (MDA) by TF, 11-0
1/4 Finals: Radoslav VELIKOV (BUL) df. Jasin REDJALARI (MKD), 3-1
1/4 Finals: Beka LOMTADZE (GEO) df. Ivan GUIDEA (ROU), 10-8

1/8 Finals:  No.14 Muenir Recep AKTAS (TUR) df. Dzianis MAKSIMAU (BLR), 7-3
1/8 Finals: [email protected] 65kg. Haji ALIEV (AZE) df. No.5 Volodya FRANGULYAN (ARM), 7-0
1/8 Finals: No.16 Andrei PERPELITA (MDA) df. Mykola BOLOTNJUK (SVK), 5-1
1/8 Finals: Jasin REDJALARI (MKD) df. No. 12 Krzysztof BIENKOWSKI (POL) by TF, 12-2
1/8 Finals: Radoslav VELIKOV (BUL) df. Sarunas JURCYS (LTU) 
1/8 Finals: Ivan GUIDEA (ROU) df. Jozsef MOLNAR (HUN) by TF, 10-0
1/8 Finals: Beka LOMTADZE (GEO) df. Vasyl SHUPTAR (UKR) by TF, 12-1

70kg – Men’s Freestyle

GOLD: No.13 Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. No.2 Magomedmurad GADZHIEV (POL), 2-1
BRONZE: No.3 Yakup GOR (TUR) v.  Zour EFENDIEV (SRB) by TF, 17-6
BRONZE:  No.10 Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) df. Davit TLASHADZE (GEO), 6-2

Semifinal: No.13 Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. No.3 Yakup GOR (TUR), 6-0
Semifinal: No.2 Magomedmurad GADZHIEV (POL) df. Davit TLASHADZE (GEO) by TF, 10-0

Repechage: No.10 Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) df. No.16 Miroslav KIROV (BUL), 4-1
Repechage: Zour EFENDIEV (SRB) df. No.8 Evgheni NEDEALCO (MDA) by FALL 
Repechage: No.10 Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) df. Zsombor GULYAS (HUN), 4-3

1/4 Finals: No.3 Yakup GOR (TUR) df. Angleo COSTA (ITA) by TF, 10-0
1/4 Finals: No.13 Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. No.8 Evgheni NEDEALCO (MDA), 5-0
1/4 Finals: Davit TLASHADZE (GEO) df. Oleksiy MELNYK (UKR), 4-1
1/4 Finals: No.2 Magomedmurad GADZHIEV (POL) df. Zsombor GULYAS (HUN), 10-3

1/8 Finals: Angleo COSTA (ITA) v. Georg MARCHL (AUT), 4-1
1/8 Finals: No.3 Yakup GOR (TUR) v. Robert OLLE (SVK) by TF, 10-0
1/8 Finals: No.8 Evgheni NEDEALCO (MDA) df. Tim MUELLER (GER), 5-4
1/8 Finals: No.13 Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) df. Zour EFENDIEV (SRB), 8-2
1/8 Finals: Davit TLASHADZE (GEO) df. Adrian MOISE (ROU), 6-0
1/8 Finals: Oleksiy MELNYK (UKR) df. Yuri POLIAK (ISR) by TF, 10-0
1/8 Finals: Zsombor GULYAS (HUN) df. Zhan SAFIAN (BLR), 4-3 
1/8 Finals: No.2 Magomedmurad GADZHIEV (POL) No.10 Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE), 7-2

QUALIFICATIONS: No.2 Magomedmurad GADZHIEV (POL) df. No.16 Miroslav KIROV (BUL), 5-0

86kg – Men’s Freestyle

GOLD: Abdulrashid SADULAEV (RUS) v. Piotr IANULOV (MDA) by TF, 11-0
BRONZE: No.9 Radislow MARCINKIEW (POL) df. Nurmagomed QADJIYEV (AZE), 5-3
BRONZE: Sandro AMINASHVILI (GEO) df. Istvan VEREB (HUN), 3-2

Semifinals: Abdulrashid SADULAEV (RUS) df. No.9 Radislow MARCINKIEW (POL) by TF, 10-0
Semifinals: Piotr IANULOV (MDA) df. Sandro AMINASHVILI (GEO), 5-3

Repechage: No.5 Alexander HUSHTYN (BLR) df. Ville HEINO (FIN), 8-5
Repechage: Nurmagomed QADJIYEV (AZE) df. Tudor ZAZ (ITA), 10-0
Repechage: Istvan VEREB (HUN) df. No.5 Alexander HUSHTYN (BLR), 5-1

1/4 Finals: Abdulrashid SADULAEV (RUS) df. Nurmagomed QADJIYEV (AZE) by TF, 11-1
1/4 Finals: No.9 Radislow MARCINKIEW (POL) df. Akmed AIBUEV (FRA), 8-1
1/4 Finals: Sandro AMINASHVILI (GEO)  df. Musa MURTAZALIEV (ARM), 4-1
1/4 Finals: Piotr IANULOV (MDA) df. Istvan VEREB (HUN), 8-1

1/8 Finals: Nurmagomed QADJIYEV (AZE) df. No.20 Georgi SREDKOV (BUL) by TF, 14-2
1/8 Finals: Abdulrashid SADULAEV (RUS) df. Tudor ZAZ (ITA) by TF, 10-0
1/8 Finals: No.9 Radislow MARCINKIEW (POL) df. No.18 Halil ZUBAIROV (MKD), 4-2
1/8 Finals: Akmed AIBUEV (FRA) df. Timofej ZENIDIS (GRE), 10-8
1/8 Finals: Sandro AMINASHVILI (GEO) df. Dmytro ROCHNIAK (UKR), 3-2
1/8 Finals: Musa MURTAZALIEV (ARM) df. Naskideva FRIEV (ESP), 8-1
1/8 Finals: Piotr IANULOV (MDA) df. No.5 Alexander HUSHTYN (BLR), 8-0
1/8 Finals: Istvan VEREB (HUN) df. Aramanda ZVIRBULIS (LAT), 5-2

QUALIFICATIONS: Musa MURTAZALIEV (AMR) v. Ahmet BILICI (TUR), 5-4
QUALIFICATIONS: Naskideva FRIEV (ESP) df. Alex DOLYY (IRL) by TF, 11-0
QUALIFICATIONS: Dmytro ROCHNIAK (UKR) v. Michael KAUFMEHL (GER), 11-4
QUALIFICATIONS: Sandro AMINASHVILI (GEO) v. Gheorghita STEFAN (ROU), 8-0
QUALIFICATIONS: Piotr IANULOV (MDA) df. Ville HEINO (FIN), 5-1
QUALIFICATIONS: No.5 Alexander HUSHTYN (BLR) df. Vratislav CHOTAS (CZE) by TF, 10-0
QUALIFICATIONS: Aramanda ZVIRBULIS (LAT) df. Dominic Klaus PETER (AUT) by TF, 10-0
QUALIFICATIONS: Istvan VEREB (HUN) df. Marco REISEN (SUI), 7-2

125kg – Men’s Freestyle

GOLD: No.1 Taha AKGUL (TUR) df. Alexsi SHEMAROV (BLR), 6-0
BRONZE: No.16 Geno PETRIASHVILLI (GEO) df. Levan BERIANIDZE (ARM), 5-0
BRONZE:  No.14 Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) df. No.20 Soslan GAGLOEV (SVK), 6-2

Semifinal: Alexsi SHEMAROV (BLR) df. No.16 Geno PETRIASHVILLI (GEO) by criteria, 5-5 
Semifinal: No.1 Taha AKGUL (TUR) v. No.20 Soslan GAGLOEV (SVK) 

Repechage: Levan BERIANIDZE (ARM) df. Nick MATUHIN (GER) by criteria, 3-3
Repechage: No.14 Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) df. No.19 Robert BARAN (POL) by TF, 11-0

1/4 Finals: No.16 Geno PETRIASHVILLI (GEO) df. No.2 Oleksander KHOTSIANIVSKYI (UKR) by TF, 10-0
1/4 Finals: Alexsi SHEMAROV (BLR) df. Levan BERIANIDZE (ARM), 5-0
1/4 Finals: No.1 Taha AKGUL (TUR) df. No.19 Robert BARAN (POL) by FALL
1/4 Finals: No.20 Soslan GAGLOEV (SVK) df. Daniel LIGETI (HUN), 6-4

1/8 Finals: No.2 Oleksander KHOTSIANIVSKYI (UKR) v. CHINU (GBR) by TF, 10-0
1/8 Finals: No.16 Geno PETRIASHVILLI (GEO) v. Boban DANOV (MKD) by TF, 11-0
1/8 Finals: Levan BERIANIDZE (ARM) df. No.8 Khadshimourad GATSALOV (RUS), 7-2
1/8 Finals: Alexsi SHEMAROV (BLR) df. Nick MATUHIN (GER), 9-4
1/8 Finals: No.19 Robert BARAN (POL) df. Dimitar KUMCHEV (BUL), 6-0 
1/8 Finals: No.1 Taha AKGUL (TUR) df. No.14 Jamalladin MAGOMEDOV (AZE), 5-2
1/8 Finals: Daniel LIGETI (HUN) df. Ioannis ARZOUMANIDIS (GRE), 7-0
1/8 Finals: No.20 Soslan GAGLOEV (SVK) df. Rares CHINTOAN (ROU) by TF, 14-3

QUALIFICATIONS: No.14 Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) df. Jonas RUDAVICIUS (LTU) by TF, 10-0
QUALIFICATIONS: Ioannis ARZOUMANIDIS (GRE) df. Dmitrius MIHAILOVS (LAT), 5-0
QUALIFICATIONS: Daniel LIGETI (HUN) df. Alexander ROMANOV (MDA), 7-0
QUALIFICATIONS: No.20 Soslan GAGLOEV (SVK) df. Jose VAZQUEX CUBA (ESP) by TF, 10-0
QUALIFICATIONS: Rares CHINTOAN (ROU) df. Egzon SHALA (ALB) by TF, 10-0