#WrestleZagreb

Updated Grand Prix Zagreb Open Entry List

By Eric Olanowski

ZAGREB, Croatia (January 13) -- For the first time since the Nur-Sultan World Championships, two-time world champion Zhan BELENIUK (UKR) will make his long-awaited return to the mat. The Rio Olympic runner-up and Ukrainian Parliamentary member will kick off his '21 campaign later this week at the Grand Prix Zagreb Open, which gets underway January 16-17 in Zagreb, Croatia's Dom Sportova Hall. 

Beleniuk is apart of a loaded competition list that'll feature 165 athletes from 18 different nations. In addition to Beleniuk, other starts to keep an eye on are:
60kg: Stig Andre BERGE (NOR): Rio Olympic bronze medalist 
60kg: Victor CIOBANU (MDA): '18 world silver medalist
63kg: Elmura tTASMURADOV (UZB): Rio Olympic bronze medalist 
67kg: Morten THORESEN (NOR): '20 European champion 
67kg: Gevorg SAHAKYAN (POL): '18 world bronze
77kg: Daniel CATARAGA (MDA): Two-time U23 world champion // '16 world silver medalist 
82kg: Rajbek BISULTANOV (DEN): Two-time European champion
82kg: Alex KESSIDIS (SWE): '19 world silver medalist 
97kg: Felix BALDAUF (NOR): '17 European champion

Reigning Zagreb Open champions that are entered:
67kg: Donior ISLAMOV (MDA)
77kg: Daniel CATARAGA (MDA)
87kg: Oskar JOHANSSON (SWE)

55kg
Steven ECKER (GER)
Fabian SCHMITT (GER)
Giovanni FRENI (ITA)
Artiom DELEANU (MDA)
Snorre LUND (NOR)
Jasurbek ORTIKBOEV (UZB)
Ilkhom BAKHROMOV (UZB)

60kg
Ivan LIZATOVIĆ (CRO)
Luka PRIHISTAL (CRO)
Juuso LATVALA (FIN)
Jacopo SANDRON (ITA)
Justas PETRAVICIUS (LTU)
Micha TRACZ (POL)
Dawid ERSETIC (POL)
Alexander BICA (SWE)
Ardit FAZLIJA( SWE)
Ahmet UYAR  (TUR)|
Islomjon BAKHRAMOV (UZB)
Mukhammadkodir YUSUPOV (UZB)
Firuz TUKHTAEV (UZB)


63kg
Dominik CELIČEK (CRO)
Andrej GINC (GER)
Deniz MENEKSE (GER)
Giovanni Paolo ALESSIO (ITA)
Andrea SETTI (ITA)
Edgaras VENCKAITIS (LTU)
Victor CIOBANU (MDA)
Stig Andre BERGE (NOR)
Perica DIMITRIJEVIĆ (SRB)
Niklas OHLEN (SWE)
Elmura tTASMURADOV (UZB)

67kg
Elmer MATTIL (FIN)
Witalis LAZOVSKI (GER)
Steve MOMILIA (ITA)
Francesco BELLINO (ITA)
Ruben MARVICE (ITA)
Donior ISLAMOV (MDA)
Valentin PETIC (MDA)
Morten THORESEN (NOR)
Mateusz BERNATEK (POL)
Gevorg SAHAKYAN (POL)
Roman PACURKOWSKI (POL)
Daniel SOINI (SWE)
Andreas VETSCH (SUI)
Enes BAŞAR (TUR)
Haci KARAKUŞ (TUR)
Ime NASIBOV (UKR)
Makhmud BAKHSHILLOEV (UZB)
Mirzobek RAKHMATOV (UZB)

72kg
Marko NIKOLIĆ (CRO)
Akseli YLI-HANNUKSELA (FIN)
Mikko PELTOKANGAS (FIN)
Idris IBAEV (GER)
Kristupas SLEIVA (LTU)
Titas KERSEVICIUS (LTU)
Mihai PETIC (MDA)
Sebastian AAK (NOR)
Aron PINTER (SRB)
Didrik SILVERIN (SWE)
Michael PORTMANN (SUI)
Ahmet YILMAZ (TUR)
|Aram VARDANYAN (UZB)

77kg
Božo STARČEVIĆ (CRO)
Pavel PUKLAVEC (CRO)
Antonio KAMENJAŠEVIĆ (CRO)
Oldrich VARGA (CZE)
Jakub BIELESZ (CZE)
Matias LIPASTI (FIN)
Roni PUROLAINEN (FIN)
Michael WIDMAYER (GER)
Luca DARIOZZI (ITA)
Riccardo Vito ABBRESCIA (ITA)
Ciro RUSSO (ITA)
Matteo MAFFEZZOLI (ITA)
Paulius GALKINAS (LTU)
Daniel CATARAGA (MDA)
Alexandrin GUTU (MDA)
Per Anders KURE (NOR)
Edgar BABAYAN (POL)
Mateusz WOLNY (POL)
Iwan NYLYPIUK (POL)
Dawid KLIMEK (POL)
Albin OLOFSON(SWE)
Lukas AHLGREN (SWE)
Nicolas CHRISTEN (SUI)
Fabio DIETSCHE (SUI)
Furkan BAYRAK (TUR)
Vladimir YAKOVLEV (UKR)
Yasaf ZEINALOV (UKR)
Yaroslav FILCHAKOV (UKR)
Elmar NURALIEV (UKR)
Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB)

82kg
Filip ŠAČIĆ (CRO)
Antun BORČIĆ (CRO)
Vjekoslav LUBURIĆ (CRO)
Rajbek BISULTANOV (DEN)
Hannes WAGNER (GER)
Marius BRAUN (GER)
Simon OLLINGER (GER)
Arminas LYGNUGARIS (LTU)
Magnus GRONVIK (NOR)
Alex KESSIDIS (SWE)
Marc WEBER (SUI)

87kg
Tomislav HADER (CRO)
Filip SMETKO (CRO)
Matej MANDIĆ (CRO)
Petr NOVAK (CZE)
Turpal BISULTANOV (DEN)
Vili ROPPONEN (FIN)
Juho PAHIKAINEN (FIN)
Ilias PAGKALIDIS (GRE)
Simone FIDELBO(ITA)
Veronica PARISI (ITA)
Mirco MINGUZZI (ITA)
Julius MATUZEVICIUS (LTU)
Martynas NEMSEVICIUS (LTU)
Eividas STANKEVICIUS (LTU)
Gabriel LUPASCO (MDA)
Vladislav GUTU (MDA)
Aleksandar ST JEPANETIC (SWE)
Oskar JOHANSSON (SWE)
Zakarias BERG (SWE)
Ramon BETSCHART (SUI)
Dogan GÖKTAŞ (TUR)
Ali CENGIZ (TUR)
Zhan BELENYUK (UKR)
Joe RAU (USA)

97kg
Ivan RATKOVIĆ (CRO)
Nikola CONAR (CRO)
Artur OMAROV (CZE)
Ondrej DADAK (CZE)
Mathias BAK (DEN)
Elias KUOSMANEN (FIN)
Arvi SAVOLAINEN (FIN)
Ilja KLASNER (GER)
Patrick NEUMAIER (GER)
Jan ZIRN (GER)
Laokratis KESIDIS (GRE)
Luca SVAICARI (ITA)
Nikoloz KAKHEKASHVILI (ITA)
Vilius LAURINAITIS (LTU)
Felix BALDAUF (NOR)
Marcus WORREN (NOR)
Tadeusz MICHALIK (POL)
Pontus LUND (SWE)
Christian ZEMP (SUI)
Damian VON EUW (SUI)
Ibrahim TIGCI (TUR)
Dzihasov ZIELIMKHAN (UKR)
Vladlen KOZLIUK (UKR)
Jahongir TURDIEV (UZB)

130kg
Stepan DAVID (CZE)
Konsta MAENPAA (FIN)
Jello KRAHMER (GER)
Franz RICHTER (GER)
Samuele VARICELLI (ITA)
Mantas KNYSTAUTAS (LTU)
Romas FRIDRIKAS (LTU)
Oskar MARVIK (NOR)
Rafał KRAJEWSKI (POL)
Delian ALISHAHI (SUI)
Osman YILDIRIM (TUR)
Muhammet Hamza BAKIR (TUR)
Aleksander CHERNETSKI (UKR)
Nikolai KUCHMIY (UKR)
Muminjon ABDULLAEV (UZB)

#WrestleAlmaty

Asian Championship (April 13-18) Entries

By Eric Olanowski

ALMATY, Kazakhstan (April 10) -- After the Asian OG Qualifiers wrap up, there will be a short two-day pause in action before wrestling resumes in Almaty for the '21 Asian Championships. The focus for the 315 wrestlers from 23 different nations switches from earning Tokyo Olympic berths to claiming continental gold.

The five-day competition starts with Greco-Roman action on April 13. Women's wrestling takes center stage on Thursday while freestyle action closes out the tournament beginning on Friday.

57kg 
Kumar RAVI (IND)
Alireza Nosratolah SARLAK (IRI)
Ahmed Jawad Kadhim AL ZAIDAWI (IRQ)
Yuto TAKESHITA (JPN)
Daulet TEMIRZHANOV (KAZ)
Almaz SMANBEKOV (KGZ)
Hyeonsik SONG (KOR)
Zanabazar ZANDANBUD (MGL)
Muhammad BILAL (PAK)
Ali M M ABURUMAILA (PLE)
Hikmatullo VOHIDOV (TJK)
Rozgeldi SEYIDOV (TKM)
Nodirjon SAFAROV (UZB)

61kg 
Alibeg ALIBEGOV (BRN)
Minghu LIU (CHN)
Ravinder RAVINDER (IND)
Majid Almas DASTAN (IRI)
Shaheed Hussni Khalid ALKHALIFA (IRQ)
Shoya SHIMAE (JPN)
Adlan ASKAROV (KAZ)
Ikromzhon KHADZHIMURODOV (KGZ)
Sunggwon KIM (KOR)
Nemekhbayar BATSAIKHAN (MGL)
Muhamad IKROMOV (TJK)
Jahongirmirza TUROBOV (UZB)

65kg
Bajrang BAJRANG (IND)
Morteza Hassanali GHIASI CHEKA (IRI)
Mohammed Al Jawad Zuhair K KAREEM (IRQ)|
Takuto OTOGURO (JPN)
Daulet NIYAZBEKOV (KAZ)
Alibek OSMONOV (KGZ)
Yongseok JEONG (KOR)
Junsik YUN (KOR)
Bilguun SARMANDAKH (MGL)
Chamara Milinda Perera WEERASINGHEGE (SRI)
Mustafo AKHMEDOV (TJK)
Kerim HOJAKOV (TKM)
Nodir RAKHIMOV (UZB)

70kg
Hasibagena HASIBAGENA(CHN)
Karan KARAN(IND)
Amirhossein Ali HOSSEINI(IRI)
Karam Shakir Mhmood MAHMOOD(IRQ)
Jintaro MOTOYAMA(JPN)
Syrbaz TALGAT(KAZ)
Islambek OROZBEKOV(KGZ)
Seungbong LEE(KOR)
Mohammed J M Th A ABDULKAREEM(KUW)
Temuulen ENKHTUYA(MGL)
Saidasan ASHRAFKHONOV(TJK)
Perman HOMMADOV(TKM)
Sirojiddin KHASANOV(UZB)

74kg
Menghejigan MENGHEJIGAN (CHN)
Sandeep Singh MANN (IND)
Mostafa Mohabbali HOSSEINKHANI (IRI)
Dawood Salman Jasim AL DULAIMI (IRQ)
Keisuke OTOGURO (JPN)
Nurkozha KAIPANOV (KAZ)|
Arsalan BUDAZHAPOV (KGZ)
Seungchul LEE (KOR)
Sumiyabazar ZANDANBUD (MGL)
Abdullrahman Ibrahim A IBRAHIM (QAT)
Hong Yeow LOU (SGP)
Madushanka Lakmal Wijesooriya WIJESOORIYA MUDIYANSELAGE (SRI)
Gulomdzhon SHARIPOV (TJK)
Alymuhammet OVEZMYRADOV (TKM)
Atamyrat CHARLYYEV (TKM)
Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB)

79kg
Narsingh Pancham YADAV (IND)
Ali Bakhtiar SAVADKOUHI (IRI)
Ahmed Mohsin Kadhim AL GBURI (IRQ)
Ryuki YOSHIDA (JPN)
Galymzhan USSERBAYEV (KAZ)
Saiakbai USUPOV (KGZ)
Byungmin GONG (KOR)
Batzul DAMJIN (MGL)
Gurbanmyrat OVEZBERDIYEV (TKM)
Bobur ISLOMOV (UZB)

86kg
Vuthy HENG (CAM)
Zushen LIN (CHN)
Deepak PUNIA (IND)
Hassan Aliazam YAZDANICHARATI (IRI)
Mustafa Abdulbasit Abd U AL OBAIDI (IRQ)
Hayato ISHIGURO (JPN)
Yeskali DAULETKAZY (KAZ)
Mirlan CHYNYBEKOV (KGZ)
Gwanuk KIM (KOR)
Abdullah F A SALEEM (KUW)
Domenic Michael ABOU NADER (LBN)
Unurbat PUREVJAV (MGL)
Bakhodur KODIROV (TJK)
Dovletmyrat ORAZGYLYJOV (TKM)
Isa SHAPIEV (UZB)

92kg
Sanjeet SANJEET (IND)
Kamran Ghorban GHASEMPOUR (IRI)
Anmar Hamid Hilal ALQAISI (IRQ)
Ryoichi YAMANAKA (JPN)
Elkhan ASSADOV (KAZ)
Chyngyz KERIMKULOV (KGZ)
Hyeokbeom GWON (KOR)
Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)
Azat GAJYYEV (TKM)
Rustam SHODIEV (UZB)

97kg
Satywart KADIAN (IND)
Ali Khalil SHABANIBENGAR (IRI)|
Takashi ISHIGURO (JPN)
Alisher YERGALI (KAZ)
Arslanbek TURDUBEKOV (KGZ)
Minwon SEO (KOR)
Jongku LEE (KOR)
Khalid A S ALSHAMMARI (KUW)
Altangerel CHINBAT (MGL)
Muhammad INAM (PAK)
Zyyamuhammet SAPAROV (TKM)
Mukhammadrasul RAKHIMOV (UZB)

125kg
Sumit SUMIT (IND)
Amir Hossein Abbas ZARE (IRI)
Taiki YAMAMOTO (JPN)
Oleg BOLTIN (KAZ)|
Aiaal LAZAREV (KGZ)
Donghwan KIM (KOR)
Khuderbulga DORJKHAND (MGL)
Haroon ABID (PAK)
Omar Ihab SAREM (SYR)
Rustam ISKANDARI (TJK)
Shatlyk HEMELYAYEV (TKM)
Amirjon NUTFULLAEV (UZB)

Defending continental champion Elmurat TASMURADOV (UZB) will compete at 63kg. He's looking to win a sixth Asian title. (Photo: Kadir Caliskan)

Greco-Roman

50kg
Sandeep SANDEEP (IND)
Poya Soulat DAD MARZ (IRI)
Sajjad Ali Muksr ALBIDHAN (IRQ)
Yu SHIOTANI (JPN)
Khorlan ZHAKANSHA (KAZ)
Zhanserik SARSENBIYEV (KAZ)
Nurmukhammet ABDULLAEV (KGZ)
Jinhyeok KIM (KOR)
Davaabandi MUNKH ERDENE (MGL)
Aslamdzhon AZIZOV (TJK)
Ilkhom BAKHROMOV (UZB)

60kg
Gyanender GYANENDER (IND)
Mehdi Seifollah MOHSEN NEJAD (IRI)
Karrar Abbas Mukasr ALBEEDHAN (IRQ)
Ayata SUZUKI (JPN)
Mirambek AINAGULOV (KAZ)
Aidos SULTANGALI (KAZ)|
Kuttubek ABDYKERIM UULU (KGZ)
Seunghak KIM (KOR)
Mhdasad Aldein ALOSTA (SYR)
Firuz MIRZORAJABOV (TJK)
Merdan ALLAYAROV (TKM)
Islomjon BAKHRAMOV (UZB)

63kg
Sailike WALIHAN (CHN)
Neeraj NEERAJ (IND)
Meysam Karamali DALKHANI (IRI)
Mohammed Abbas Shyaa AL SAEDI (IRQ)
Kensuke SHIMIZU (JPN)
Sultan ASSETULY (KAZ)
Urmatbek AMATOV(KGZ)
Hanjae CHUNG (KOR)
Mohammad F Kh M J ALAJMI (KUW)
Muhamad FWAZ (SYR)
Jui Chi HUANG (TPE)
Elmurat TASMURADOV (UZB)

67kg
Qiye TIAN (CHN)
Ashu ASHU (IND)
Hossein Nasrollah ASSADI KOLMATI (IRI)
Waael Jasim Abed ALAAJAMI (IRQ)
Tsuchika SHIMOYAMADA (JPN)
Nurbek KYZYROV (KAZ)
Almat KEBISPAYEV (KAZ)
Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ)
Amantur ISMAILOV (KGZ)
Dohyeong KIM (KOR)
Abdwlkarim Mohammad ALHASAN (SYR)
Sheroz OCHILOV (TJK)
Azatjan ACHILOV (TKM)
Mirzobek RAKHMATOV (UZB)

72kg
Kuldeep MALIK (IND)
Amin Yavar KAVIYANINEJAD (IRI)
Taha Yaseen Dhahir AL SALIHI (IRQ)
Taishi HORIE (JPN)
Azat SADYKOV (KAZ)
Ruslan TSAREV (KGZ)
Hansu RYU (KOR)
Muslihiddin UROQOV (TJK)
Makhmud BAKHSHILLOEV (UZB)


77kg
Singh GURPREET (IND)
Pejman Soltanmorad POSHTAM (IRI)|
Hussein Ali Muksr ALBIDHAN (IRQ)
Kodai SAKURABA (JPN)
Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ)
Tamerlan SHADUKAYEV (KAZ)
Demeu ZHADRAYEV (KAZ)
Kairatbek TUGOLBAEV (KGZ)
Yeonghun NOH (KOR)
Rabie K. A. KHALIL (PLE)
Bakhit Sharif K BADR (QAT)
Daler REZA ZADE (TJK)
Muhammetberdi MAMEDOV (TKM)
Bilan NALGIEV (UZB)

82kg
Singh HARPREET (IND)
Mahdi Asgar EBRAHIMI (IRI)
Satoki MUKAI (JPN)|
Miras BARSHYLYKOV (KAZ)
Yevgeniy POLIVADOV (KAZ)
Kalidin ASYKEEV (KGZ)
Hyeonwoo KIM (KOR)
Mohammad A H ALSAYEGH (KUW)
Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB)

87kg
Fei PENG (CHN)
Kumar SUNIL (IND)
Naser Ghasem ALIZADEH (IRI)
Abbas Shaalan Abdulkadhim AL TAMEEMI (IRQ)
Soh SAKABE (JPN)
Nursultan TURSYNOV (KAZ)
Azamat KUSTUBAYEV (KAZ)
Atabek AZISBEKOV (KGZ)|
Seunghwan LEE (KOR)
Tokhirdzhon OKHONOV (TJK)
Shageldi ANNAYEV (TKM)
Rustam ASSAKALOV (UZB)

97kg
Ravi RAVI (IND)
Mehdi Mohammad BALIHAMZEHDEH (IRI)
Ali Majeed Hameed AL KAABI (IRQ)
Masayuki AMANO (JPN)
Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
Yerulan ISKAKOV (KAZ)
Beksultan Makhamadzhanovich MAKHMUDOV (KGZ)
Seungjun KIM (KOR)
Seyeol LEE (KOR)
Amirjon JURAEV (TJK)
Ergali AYKHIMBAEV (UZB)

130kg
Lingzhe MENG (CHN)
Naveen NAVEEN (IND)
Aliakbar Hossein YOUSOFIAHMADCHALI (IRI)
Ahmed Shaalan Abdulkadhim AL TAMEEMI (IRQ)
Sota OKUMURA (JPN)
Mansur SHADUKAYEV (KAZ)
Alimkhan SYZDYKOV (KAZ)
Nurmakhan TINALIYEV (KAZ)
Murat RAMONOV (KGZ)
Minjoon KIM (KOR)
Minseok KIM (KOR)
Sukhrob FATTOEV (UZB)

Vinesh VINESH (IND), a '19 world bronze medalist and Tokyo Olympian, will compete at 53kg. (Photo: Kadir Caliskan)

Women's Wrestling
50kg
Samnang DIT (CAM)
Seema SEEMA (IND)
Valentina Ivanovna ISLAMOVA BRIK (KAZ)
Ayazhan MARKASHEVA (KAZ)
YeoJin KIM (KOR)
Miran CHEON (KOR)
Anudari NANDINTSETSEG (MGL)
Yung Hsun LIN (TPE)
Jasmina IMMAEVA (UZB)

53kg
Vinesh VINESH (IND)
Assylzat SAGYMBAY (KAZ)
Tatyana AKHMETOVA AMANZHOL (KAZ)
Hyunyoung OH (KOR)
Otgonjargal GANBAATAR (MGL)
Meng Hsuan HSIEH (TPE)
Shakhnozakhon MAKHMUDOVA (UZB)

55kg
Pinki PINKI (IND)
Aisha UALISHAN (KAZ)
Nilufar RAIMOVA (KAZ)
Hyungjoo KIM (KOR)
Dulguun MUNKHBOLD BOLORMAA (MGL)
Madina USMONJONOVA (UZB)

57kg
Anshu ANSHU (IND)
Altynay SATYLGAN (KAZ)
Emma TISSINA (KAZ)
Nazira MARSBEK KYZY (KGZ)
Shinhye LEE (KOR)
Battsetseg ALTANTSETSEG (MGL)
Danielle Sue Ching LIM (SGP)
Sevara ESHMURATOVA (UZB)

59kg
Sarita SARITA (IND)
Diana KAYUMOVA (KAZ)
Nuraida ANARKULOVA (KGZ)
Jieun UM (KOR)
Shoovdor BAATARJAV (MGL)
Dilfuza AIMBETOVA (UZB)

62kg
Sonam SONAM (IND)
Irina KUZNETSOVA (KAZ)
Ayaulym KASSYMOVA (KAZ)
Aisuluu TYNYBEKOVA (KGZ)
Youngjin KWON (KOR)
Bolortuya KHURELKHUU (MGL)
Deepika WEERABAHU (SRI)
Rushana ABDIRASULOVA (UZB)

65kg
Jia LONG (CHN)
Sakshi MALIK (IND)
Aina TEMIRTASSOVA (KAZ)
Gaukhar MUKATAY (KAZ)
Hanbit LEE (KOR)
Bolortungalag ZORIGT (MGL)
Hsin Ping PAI (TPE)
Ariukhan JUMABAEVA (UZB)

68kg
Feng ZHOU (CHN)
Nisha NISHA (IND)
Irina KAZYULINA (KAZ)
Anastassiya PANASSOVICH (KAZ)
Meerim ZHUMANAZAROVA (KGZ)
Eun Sun JEONG (KOR)
Hyeonyeong PARK (KOR)
Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL)
Azoda ESBERGENOVA (UZB)

72kg
Divya KAKRAN (IND)
Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
Valeriya GONCHAROVA (KAZ)
Zhamila BAKBERGENOVA (KAZ)
Sujin PARK (KOR)
Tsevegmed ENKHBAYAR (MGL)

76kg
Pooja POOJA (IND)
Elmira SYZDYKOVA (KAZ)
Aiperi MEDET KYZY (KGZ)
Seoyeon JEONG (KOR)
Zagardulam NAIGALSUREN (MGL)
Ozoda ZARIPBOEVA (UZB)