#WrestleAlmaty

Asian Olympic Qualifier Entries

By Eric Olanowski

ALMATY, Kazakhstan (March 26) -- The final continental qualification event for the Tokyo Olympic Games, the Asian Olympic Qualifier, kicks off Friday (April 9-11) in Almaty, Kazakhstan. Over 200 athletes from 24 countries will attempt to qualify their nations for the Olympic Games with a top-two performance. 

Those wrestlers who fall short of reaching the finals at the Asian Olympic Qualifier will have to make it to the finals at the World Olympic Games Qualifier in Sofia, Bulgaria (May 6-9) in order to earn an Olympic license for their nation.

57kg
Minghu LIU (CHN)
Ahmed Jawad Kadhim AL ZAIDAWI (IRQ)
Rei HIGUCHI (JPN)
Kodai OGAWA (JPN)
Bekbolot MYRZANAZAR UULU (KGZ)
Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ)
Sunggwon KIM (KOR)
Hyeonsik SONG (KOR)
Tuvshintulga TUMENBILEG (MGL)
Muhammad BILAL (PAK)
Allen Mitch ARCILLA (PHI)
Muhamad IKROMOV (TJK)
Rozgeldi SEYIDOV (TKM)
Gulomjon ABDULLAEV (UZB)

65kg
Hasibagena HASIBAGENA (CHN)
Amirmohammad Babak YAZDANICHERATI (IRI)
Mohammed Al Jawad Zuhair K KAREEM (IRQ)
Ernazar AKMATALIEV (KGZ)
Junsik YUN (KOR)
Seungbong LEE (KOR)
Yongseok JEONG (KOR)
Mohammed J M Th A ABDULKAREEM (KUW)
Dzhamshed SHARIFOV (TJK)
Kerim HOJAKOV (TKM)
Perman HOMMADOV (TKM)
Ilyas BEKBULATOV (UZB)
Hussein Abdullah Hussein Abdullah AL AZZANI (YEM)

74kg
Adam BATIROV (BRN)
Menghejigan MENGHEJIGAN (CHN)
Sandeep Singh MANN (IND)
Yones Aliakbar EMAMICHOGHAEI (IRI)
Dawood Salman Jasim AL DULAIMI (IRQ)
Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ)
Seungchul LEE (KOR)
Byungmin GONG (KOR)
Bat Erdene BYAMBASUREN (MGL)
Abdullrahman Ibrahim A IBRAHIM (QAT)
Parinya CHAMNANJAN (THA)
Gulomdzhon SHARIPOV (TJK)
Alymuhammet OVEZMYRADOV (TKM)
Atamyrat CHARLYYEV (TKM)
Bekzod ABDURAKHMONOV (UZB)

86kg
Zushen LIN(CHN)
Mustafa Abdulbasit Abd U AL OBAIDI(IRQ)
Abdulkareem Mahmoud Abdul ABUIDAIJ(JOR)
Sohsuke TAKATANI(JPN)
Daichi TAKATANI(JPN)
Azamat DAULETBEKOV(KAZ)
Nurtilek KARYPBAEV(KGZ)
Hyeokbeom GWON(KOR)
Gwanuk KIM(KOR)
Domenic Michael ABOU NADER(LBN)
Gankhuyag GANBAATAR(MGL)
Bakhodur KODIROV(TJK)
Dovletmyrat ORAZGYLYJOV(TKM)
Azat GAJYYEV (TKM)
Javrail SHAPIEV (UZB)

97kg
Awusayiman HABILA (CHN)
Satywart KADIAN (IND)
Mohammadhossein Askari MOHAMMADIAN (IRI)
Naoya AKAGUMA (JPN)
Taira SONODA (JPN)
Symbat SULAIMANOV (KGZ)
Minwon SEO (KOR)
Jongku LEE (KOR)
Batzul ULZIISAIKHAN (MGL)
Muhammad INAM (PAK)
Zyyamuhammet SAPAROV (TKM)
Magomed Idrisovitch IBRAGIMOV (UZB)

125kg
Sumit SUMIT (IND)
Tetsuya TANAKA (JPN)
Yusup BATIRMURZAEV (KAZ)
Aiaal LAZAREV (KGZ)
Donghwan KIM (KOR)
Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL)}
Haroon ABID (PAK)
Omar Ihab SAREM (SYR)
Rustam ISKANDARI (TJK)
Shatlyk HEMELYAYEV (TKM)
Makhsud VEYSALOV (UZB)

Greco-Roman
60kg 

Sailike WALIHAN (CHN)
Gyanender GYANENDER (IND)
Karrar Abbas Mukasr ALBEEDHAN (IRQ)
Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
Hanjae CHUNG (KOR)
Seunghak KIM (KOR)
Mohammad F Kh M J ALAJMI (KUW)
Davaabandi MUNKH ERDENE (MGL)
Firuz MIRZORAJABOV (TJK)
Merdan ALLAYAROV (TKM)
Azimjan RAHMANOV (TKM)
Jui Chi HUANG (TPE)

67kg
Qiye TIAN (CHN)
Ashu ASHU (IND)
Mohammadreza Abdolhamid GERAEI (IRI)
Waael Jasim Abed ALAAJAMI (IRQ)
Ahmad Mahmoud Ahmed DAHSHAN (JOR)
Shogo TAKAHASHI (JPN)
Katsuaki ENDO (JPN)
Nurbek KYZYROV (KAZ)
Almat KEBISPAYEV (KAZ)
Meiirzhan SHERMAKHANBET (KAZ)
Marlen ASIKEEV (KGZ)
Hansu RYU (KOR)
Dohyeong KIM (KOR)
Abdwlkarim Mohammad ALHASAN (SYR)
Piyachat PHONDET (THA)
Sheroz OCHILOV (TJK)
Azatjan ACHILOV (TKM)
Aram VARDANYAN(UZB)

77kg
Hujun ZHANG (CHN)
Singh GURPREET (IND)
Hussein Ali Muksr ALBIDHAN (IRQ)
Shohei YABIKU (JPN)
Akzhol MAKHMUDOV (KGZ)
Hyeonwoo KIM (KOR)
Yeonghun NOH (KOR)
Rabie K. A. KHALIL (PLE)
Bakhit Sharif K BADR (QAT)
Habibjon ZUHUROV (TJK)
Muhammetberdi MAMEDOV (TKM)

87kg
Fei PENG (CHN)
Kumar SUNIL (IND)
Hossein Ahmad NOURI (IRI)
Abbas Shaalan Abdulkadhim AL TAMEEMI (IRQ)
Masato SUMI (JPN)
Yoji KAWAMURA (JPN)
Azamat KUSTUBAYEV (KAZ)
Nursultan TURSYNOV (KAZ)
Jinhyeok KIM (KOR)
Seunghwan LEE (KOR)
Sukhrob ABDULKHAEV (TJK)
Shageldi ANNAYEV (TKM)
Jaloladdin JUMANIYAZOV (TKM)

97kg
Yanan CHEN(CHN)
Ravi RAVI(IND)
Mohammadhadi Abdollah SARAVI(IRI)
Ali Majeed Hameed AL KAABI(IRQ)
Yuta NARA(JPN)
Kaito MIYAMOTO(JPN)
Olzhas SYRLYBAY(KAZ)
Yerulan ISKAKOV(KAZ)
Uzur DZHUZUPBEKOV(KGZ)
Seyeol LEE(KOR)
Seungjun KIM(KOR)
Mirzoamin SAFAROV(TJK)
Jahongir TURDIEV(UZB)

130kg
Lingzhe MENG (CHN)
Naveen NAVEEN (IND)
Ahmed Shaalan Abdulkadhim AL TAMEEMI (IRQ)
Arata SONODA (JPN)
Mansur SHADUKAYEV (KAZ)
Alimkhan SYZDYKOV (KAZ)
Georgiy TSURTSUMIA (KAZ)
Roman KIM (KGZ)
Minseok KIM (KOR)
Minjoon KIM (KOR)
Muminjon ABDULLAEV (UZB)

Women's Wrestling
50kg

Seema SEEMA (IND)
Misaki YOSHIBA (JPN)
Yui SUSAKI (JPN)
Miran CHEON (KOR)
YeoJin KIM (KOR)
Namuuntsetseg TSOGT OCHIR (MGL)
Dauletbike YAKHSHIMURATOVA (UZB)

53kg
Assylzat SAGYMBAY (KAZ)
Tatyana AKHMETOVA AMANZHOL (KAZ)
Hyungjoo KIM (KOR)
Hyunyoung OH (KOR)
Bolortuya BAT OCHIR (MGL)
Vatansulton SHAKARSHOEVA (TJK)
Meng Hsuan HSIEH (TPE)
Aktenge KEUNIMJAEVA (UZB)


57kg
Anshu ANSHU (IND)
Altynay SATYLGAN (KAZ)
Emma TISSINA (KAZ)
Nazira MARSBEK KYZY (KGZ)
Jieun UM (KOR)
Shinhye LEE (KOR)
Khongorzul BOLDSAIKHAN (MGL)
Shokhida AKHMEDOVA (UZB)


62kg
Jia LONG (CHN)
Sonam SONAM (IND)
Irina KUZNETSOVA (KAZ)
Ayaulym KASSYMOVA (KAZ)
Hanbit LEE (KOR)
Youngjin KWON (KOR)
Tserenchimed SUKHEE (MGL)
Hsin Ping PAI (TPE)
Nabira ESENBAEVA (UZB)

68kg
Feng ZHOU (CHN)
Nisha NISHA (IND)
Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
Irina KAZYULINA (KAZ)
Zhamila BAKBERGENOVA (KAZ)
Meerim ZHUMANAZAROVA (KGZ)}
Hyeonyeong PARK (KOR)
Eun Sun JEONG (KOR)
Svetlana OKNAZAROVA (UZB)

76kg
Pooja POOJA (IND)
Aiperi MEDET KYZY (KGZ)
Seoyeon JEONG (KOR)
Sujin PARK (KOR)
Burmaa OCHIRBAT (MGL)
Shakhribonu ELLIEVA (UZB)

#WrestleAlmaty

LIVE BLOG: Senior Asian Championships, Day Three

By United World Wrestling Press

Day three here in Almaty and action shifts to women's wrestling as wrestlers from 50kg, 55kg, 59kg, 68kg, and 76kg.

WATCH LIVE | MATCH ORDER

1208 hrs: Domination from Mongolia! Delgermaa ENKHSAIKHAN (MGL) gets the pin in over NISHA (IND) at 68kg

1200 hrs: Shoovdor BAATARJAV (MGL) gets her opening win over defending Asian champion SARITA (IND). A close bout between the two but it ends 5-4 in the Mongolian wrestler's favour

1145 hrs: Dulguun BOLORMAA (MGL) gets going on Mat A with a 10-0 win against Madina USMONJONOVA (UZB)

1130 hrs: All set for day three here. Women's wrestling is underway with all the action on Mat A and Mat B