درخشش حسن یزدانی در مسابقات وزن 86 کیلوگرم جام تختی

By Ali Feiz

حسن یزدانی قهرمان وزن 74 کیلوگرم المپیک ریو در رقابتهای وزن 86 کیلوگرم جام تختی بدون شکست ماند و تنها 7 دقیقه و 27 ثانیه زمان لازم داشت تا سه رقیبش را از پیش رو بردارد. این اولین حضور یزدانی در وزن جدید پس از بازیهای المپیک بود.

یزدانی که برای تیم میزبان یعنی خراسان رضوی مسابقه می داد، اولین مسابقه اش را از اولزیسایخان باسانتسوگ از مغولستان در زمان یک دقیقه و 29 ثانیه با ضربه فنی و نتیجه 11 بر  صفر برد. او در دومین مسابقه اش تنها 81 ثانیه احتیاج داشت تا عزیزبک سولیف از ازبکستان را 12 بر صفر مغلوب کند. قهرمان وزن 74 کیلوگرم المپیک در ادامه به مصاف واهه تمرزیان از ارمنستان رفت و او را در 4 دقیقه و 37 ثانیه مغلوب ساخت.

البته تیم یزدانی در دور مقدماتی مقابل ارمنستان شکست خورد تا این کشتی گیر با سه پیروزی ضربه فنی جام تختی را به پایان برساند.

در کشتی آزاد، ایران با نتیجه 8 بر صفر ارمنستان را مغلوب کرد تا قهرمان شود و قزاقستان با برتری برابر تیم ب ایران به سکوی سوم رسید.

در کشتی فرنگی، ایران و گرجستان به فینال رسیدند که تیم میزبان با پیروزی 7 بر یکی که بدست آورد، جام را بالای سر برد.

در مسابقه رده بندی نیز ایران ب مقابل ترکیه به برتری 5-3 رسید.

همچنین در جام تختی مبارزات کشتی پهلوانی که از رشته های سنتی است، برگزار شد که خراسان رضوی با برتری 5-1 مقابل تیم روسیه، صاحب عنوان قهرمانی شد.

در حاشیه این رقابتها نیز فدراسیون کشتی ایران از برترین کشتی گیرانش در سال 2016 تقدیر کرد که حسن یزدانی در کشتی آزاد، قاسم رضایی در کشتی فرنگی و جابر صادق زاده در کشتی پهلوانی مورد تقدیر قرار گرفتند. این سه ورزشکار برای یادبود آتش نشانهایی که در حادثه ریزش ساختمانی 17 طبقه در تهران کشته شدند، با لباس آتش نشانها به روی تشک رفتند و جایزه خود را دریافت کردند.

فینال کشتی فرنگی: ایران 7 – گرجستان 1

۵۹ کیلوگرم: محمد نوربخش ۵ - راماز سورمانیدزه ۴

۶۶ کیلوگرم: محمد الیاسی ۸ - تورنیک جانگووادزه ۵

۷۱ کیلوگرم: افشین بیابانگرد ۵ -آنتون ماماگیشویلی صفر

۷۵ کیلوگرم: رسول گرمسیری ۴- گوگا آپریاماشویلی یک

۸۰ کیلوگرم: یوسف قادریان ۳ - تورنیکی زاماشویلی صفر

۸۵ کیلوگرم: سامان عزیزی ۷ -گیورگی تریکیدزه ۲

۹۸ کیلوگرم: سید مصطفی صالحی زاده ۱ - ماته سوپادزه ۱ (برنده)

۱۳۰ کیلوگرم: بهنام مهدی زاده ۵ - واسیل امیرشویلی - ۰

 

 

مسابقه رده بندی کشتی فرنگی: ایران ب 5 – ترکیه 3

59 كيلوگرم: مهرداد مرداني، برنده – شريف كليچ (7- صفر)

66 كيلوگرم: امين سوري، برنده – مهمت چكر (4- 1)

71 كيلوگرم: برومند اصلان، برنده- سلجوق خان (4- 2)

75 كيلوگرم: پژمان پشتام، برنده- يونس امره باشار (3- 1)

80 كيلوگرم: مهدي ابراهيمي -  برهان آكبوداك، برنده (2- 11)

85 كيلوگرم: مهدي فلاح، برنده- علي چنگيز (5- صفر)

98 كيلوگرم: مجيد علياري – فاتح باشكوي، برنده (1- 3)

130 كيلوگرم: مسعود نعمت چكاني- عثمان ايلدريم (صفر- 8)

رده بندي تيمي اين مسابقات: 1- ايران الف 2- گرجستان 3- ايران ب 4- تركيه

 

 

فینال کشتی پهلوانی: ایران 5 – روسیه 1

60 کیلوگرم: امین خدابخش – علی اصحاب بدرالدین اف، برنده (صفر- 3 ضربه فنی)

70 کیلوگرم: ابراهیم ولیان، برنده- یادگار آگام علی اف (4- صفر ضربه فنی)

80 کیلوگرم: رسول صحرایی، برنده- ماگومد رمضان اف (4- صفر ضربه فنی)

90 کیلوگرم: علی ابراهیمی، برنده – تمیرلان احمد اف (2- 4 ضربه فنی)

100 کیلوگرم:  مصطفی شهری - ماگومد تاشاگادژیف (7- 2 ضربه فنی)

100+ کیلوگرم: احمد میرزاپور، برنده –  ماگومد گلالیف (2- صفر ضربه فنی)

رده بندی کشتی پهلوانی: 1- خراسان رضوی 2- روسیه 2- ایران الف 3- ارمنستان

Third place match: Kazakhstan df. Iran (B), 5-3

57kg- Rouhollah NEMATIAN (IRI) df. Darkhan BEISENOV (KAZ), 5-1
61kg- Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) pinned Behrouz BEHROUZI RAD(IRI) 10-8, pinned
65kg- Ilyas ZHUMAY (KAZ) df. Farzad AMOUZAD KHALILI (IRI), 4-4
70kg- Daniyar KAISANOV(KAZ) TF. Ali Asghar JEBELI (IRI), 10-0
74kg- Bahman TEYMOURI (IRI) pinned Zhiger ZAKIROV (KAZ)
86kg- Mojtaba GOLEIJ (IRI) pinned Yesbolat NURZHUMBAYEV (KAZ)
97kg- Yeraly ABDRASHEV (KAZ) df. Abbas TAHAN by injury default
125kg- Dmitriy POPOV (KAZ) TF. Amin TAHERI (IRI), 10-0

Semifinal Results:

Iran (A) df. Iran (B), 8-0
Armenia df. Kazakhstan, 4-4 (21-14)

Group standings

Group A: 1- Iran (A) 2- Iran (Development team) 3- Latin America 3- Kazakhstan (B)
Group B: 1- Iran (B) 2- Georgia 3- Iran Junior team 4- Belarus
Group C: 1- Armenia 2- Khorasan Razavi of Iran 3- Mongolia 4- Uzbekistan
Group D: 1- Kazakhstan (A) 2- Ukraine 3- Kirgizstan

Greco-Roman results (12 teams)

Final match: Iran df. Georgia, 7-1

59kg- Mohammad NOURBAKHSH (IRI) df. Ramaz SURMANIDZE (GEO), 5-4
66kg- Mohammad ELYASI (IRI) df. Tornike JANGAVADZE (GEO), 8-5
71kg- Afshin BIYABANGARD (IRI) df. Anton MAMAGEISHVILI (GEO), 5-0
75kg- Rasoul GARMSIRI (IRI) df. Goga APRIAMASHVILI (GEO), 4-1
80kg- Yousef GHADERIAN (IRI) df. Tornike DZAMASHVILI (GEO), 3-1
85kg- Saman AZIZI (IRI) df. Giorgi TSIREKIDZE (GEO), 7-2
98kg- Mate SOPADZE (GEO) df. Seyed Mostafa SALEHIZADEH (IRI), 1-1
130kg- Behnam MEHDIZADEH (IRI) df. Vasil IMRELISHVILI (GEO), 5-0

Third place match: Iran (B) df. Turkey, 5-3

59kg- Mehrdad MARDANI (IRI) df. Şerif KILIÇ (TUR), 7-0
66kg- Amin SOURI (IRI) df. Mehmet ÇEKER (TUR), 4-1
71kg- Boroumand ASLAN (IRI) df. SelCuk CAN (TUR), 4-2
75kg- Pejman POSHTAM (IRI) df. Yunus EMRE BASAR (TUR), 3-1
80kg- Burhan AKBUDAK (TUR) df. Mehdi EBRAHIMI (IRI), 11-2
85kg- Mehdi FALLAH (IRI) TF. Ali CENGIZ (TUR), 11-2
98kg- Fatih BASKOY (TUR) df. Majid ALIYARI (IRI), 3-1
130kg- Osman YILDIRIM (TUR) TF. Masoud NEMAT CHEKANI (IRI), 8-0

Semifinal results:

Iran (A) df. Iran (B), 6-2
Georgia df. Turkey, 6-2

Group Standings:

Group A: 1- Iran (A) 2- Bulgaria 3- Iran (Development team)
Group B: 1- Iran (B) 2- Ukraine 3- Iran junior team
Group C: 1- Georgia 2- Khorasan Razavi of Iran 3- Iraq
Group D: 1- Turkey 2- Armenia 3- Uzbekistan

Pahlavani Wrestling (10 teams)

Final match: Khorasan Razavi (IRI) df. Russia (Kaliningerad), 5-1

60kg- Amin KHODABAKHSH (IRI) pinned Aliaskhab BADRUDINOV (RUS), 3-0 pinned
70kg- Ebrahim VALIAN (IRI) pinned Yadigar AGAMALIEV (RUS), 4-0 pinned
80kg- Rasoul SAHRAEI (IRI) pinned Magomed RAMAZANOV (RUS), 4-0 pinned
90kg- Ali EBRAHIMI (IRI) pinned Tamerlan AKHMEDOV (RUS), 4-2 pinned
100kg- Magomed TASHAGADZHIEV (RUS) pinned, Mostafa SHAHRI (IRI), 7-2 pinned
+100kg- Ahmad MIRZAPOUR (IRI) pinned Magomed GELALIEV (RUS), 2-0 pinned

فینال کشتی آزاد: ایران 8 - ارمنستان 0

۵۷ کیلوگرم: یونس سرمستی ۱۰ - ناریک هواناسیان صفر

۶۱ کیلوگرم: مهران نصیری ۳ (برنده) - آشوت ولیتسیان ۳

۶۵ کیلوگرم: میثم نصیری ۱۳ - ولودیا فرانکولیان ۶

۷۰ کیلوگرم: حامد رشیدی ۱۸ - والتر مارگاریان ۸

۷۴ کیلوگرم: پیمان یاراحمدی ۱۲ - گری گور گری گوریان ۲

۸۶ کیلوگرم: علیرضا کریمی ۱۱- واهه تمرازیان صفر

۹۷ کیلوگرم: امیر محمدی برنده با ضربه فنی- شمیر آتیان

۱۲۵ کیلوگرم: یدالله محبی برنده با ضربه فنی- آندانیک گالستیان

 

مسابقه رده بندی کشتی آزاد: قزاقستان 5 - ایران 3

57 کیلوگرم: دارخان بیسینوف – روح اله نعمتیان، برنده (1- 5)

61 کیلوگرم: کوات امیرتایف، برنده- بهروز بهروزی راد (10- 8 ضربه فنی)

65 کیلوگرم: الیاس ژومای، برنده- فرزاد عموزاده (4 – 4)

70 کیلوگرم: دانیار کایسانوف، برنده- علی اصغر جبلی (10- صفر)

74 کیلوگرم: ژیگر ذاکراف – بهمن تیموری، برنده (3- 7 ضربه فنی)

86 کیلوگرم: یسبولات نورژوم بایف- مجتبی گلیج، برنده (ضربه فنی)

97 کیلوگرم: برالی عبدالرشیداف، برنده- عباس طحان (پیروزی به دلیل اعمال خطا)

125 کیلوگرم: دیمیتری پوپوف، برنده- امین طاهری (10- صفر)