ادامه صدرنشینی 5 تن از 6 قهرمان المپیک در رنکینگ، پس از مسابقات قاره ای

By William May

پس از اینکه گرد و خاک پنج مسابقه قاره ای فرو نشست، پنج تن از شش قهرمان المپیک ریو همچنان خود را در جایگاه نخست در رنکینگ ماه ژوئن اتحادیه جهانی کشتی می بینند.

ولادیمیر خینچگاشویلی از گرجستان و طاها آکگول از ترکیه در مسابقات قهرمانی اروپا در صربستان بترتیب در اوزان 61 و 125 کیلوگرم به عنوان قهرمانی رسیدند و این در حالی بود که کایل اسنایدر آمریکایی در مسابقات وزن 97 کیلوگرم پان آمریکا بر سکوی نخست ایستاد تا در برزیل مجددا  جایگاه خود به عنوان پادشاه تپه ها را تثبیت کند.

خینچگاشویلی قهرمان وزن 57 کیلوگرم المپیک ریو در وزن 61 کیلوگرم قهرمانی اروپا بار دیگر قهرمان شد تا در وزن بالاتر جایگاه خود را مستحکم کند و این در حالی بود که لوگان استیبر قهرمان جهان در این وزن در نیمه نهایی پان آمریکن با حساب 13 بر 10 شکست خورد تا به رده سوم خروس وزن سقوط کند.

اما ری هیگوچی نایب قهرمان وزن 57 کیلوگرم المپیک ریو در وزن 61 کیلوگرم موفقیت کمتری داشت و در جام یاریگین و مسابقات قهرمانی آسیا به عنوان سومی بسنده کرد تا در این وزن در مکان پنجم رنکینگ قرار گیرد.

با قرار گرفتن خینچگاشویلی و هیگوچی در رنکینگ وزن 61 کیلوگرم، حسن رحیمی برنده مدال برنز المپیک ریو و قهرمان سابق جهان به صدر وزن 57 کیلوگرم رسید تا ایران پس از مدتها صاحب یک صدرنشین جدید در رنکینگ شود و این در حالی است که حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم پس از رشید سعدالله یف قهرمان المپیک ریو از روسیه، در رده دوم قرار گرفت.

البته سعدالله یف و سایر کشتی گیران شاخص روسیه در این وزن مدتها در صحنه نبوده اند تا این سوال پیش آید که چه کشتی گیری از روسیه در مسابقات جهانی 2017 پاریس در 86 کیلوگرم به میدان خواهد آمد.

همچنین الیاس بکبولاتوف در وزن 65 کیلوگرم . دارن کوروگلیف در وزن 86 کیلوگرم که در مسابقات قهرمانی اروپا قهرمان شدند، در رده سوم رنکینگ اوزان خود قرار گرفتند تا اسمی از خود در کرده باشند.

فرانک چامیزو از ایتالیا نیز ماگومدمراد گاجیف مدافع عنوان قهرمانی را در فینال وزن 70 کیلوگرم اروپا شکست داد تا به رده دوم برسد و پشت سر سوسلان رامونوف قهرمان المپیک از روسیه قرار گیرد.

وزن 70 کیلوگرم:

1. ماگومد قربانعلی اف ، قهرمان جهان (روسیه)

2. جیمز گرین، قهرمان پان امریکن (آمریکا)

3. اسرائیل کاسموف، نفر سوم اروپا (روسیه)

4. ماگومد مراد گاژیف ، نایب قهرمان اروپا  (لهستان)

5. مصطفی حسین خانی، نفر سوم جهان (ایران)

....

16 . حامد رشیدی، نفر سوم آسیا (ایران)

وزن 74 کیلوگرم:

1. آنوار گدویف، نایب قهرمان  المپیک (روسیه)

2. سونر دمیرتاش ، قهرمان اروپا (ترکیه)

3. جبرئیل حسن اف، نفر سوم  المپیک (آذربایجان)

...

15. پیمان یاراحمدی، نفر سوم جام جهانی (ایران)

....

20. رضا افضلی ، قهرمان تورنمنت اوکراین (ایران)

وزن 86 کیلوگرم:

1. عبدالرشید سعدالله یف، قهرمان  المپیک (روسیه)

2. حسن یزدانی، قهرمان وزن 74 کیلوگرم  المپیک (ایران)

3. دورن کوروگلیف ، قهرمان اروپا (روسیه)

...

7. علیرضا کریمی، قهرمان آسیا (ایران)

وزن 97 کیلوگرم:

1. کایل اسنایدر ، قهرمان  المپیک (آمریکا)

2. ماگومد ابراگیموف، قهرمان آسیا (ازبکستان)

3. رضا ییلدریم، قهرمان اروپا (ترکیه)

...

9. حسین شهبازی ، نایب قهرمان آسیا (ایران)

...

16. امیر محمدی، نفر سوم جام جهانی (ایران)

وزن 125 کیلوگرم:

1. طاها آکگول ، قهرمان  المپیک (ترکیه)

2. گنو پتریاشولی، نفر سوم اروپا (گرجستان)

3. کمیل قاسمی، نایب قهرمان  المپیک (ایران)

...

11. یدالله محبی، قهرمان آسیا (ایران)

Two names being bandied about are Ilyas BEKBULATOV (65kg) and Dauren KURUGLIEV (86kg), who rolled to titles at the European championships and have settled in at No.3 in their respective categories for June.

Frank CHAMIZO (ITA) defeated defending champion Magomedmurad GADZHIEV (POL) in the 70kg final to edge up to No.2 behind Rio gold medalist Soslan RAMONOV (RUS) with his second European title.

Another Rio bronze medalist Soner DEMIRTAS (TUR) also snared a repeat title in Novi Sad with a win in the 74kg final over Murad SULEYMANOV (AZE) to climb to No.2 in the rankings with Rio silver medalist Aniuar GEDUEV (RUS) holding onto the top spot.

Wrestlers in the rankings are listed by name, country code, their most notable or most recent result over the last 12 months and their position in the previous rankings.

57kg – Former world bronze medalist ERDENEBAT Bekhbayar (MGL) won a pair of events in April, including the Dan Kolov tourney in Bulgaria, to reclaim a position on the rankings at No.5.

1. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (3)
2. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – Europe No.1 (11)
3. Suleyman ATLI (TUR) – Yasar Dogu No.1 (9)
4. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (9)
5. ERDENEBAT Bekhbayar (MGL) – Dan Kolov No.1 (Not Ranked)
6. Andrei DUKOV (ROU) – Europe No.2 (nr)
7. Makhir AMIRASLANOV (AZE) – Yasar Dogu No.2 (12)
8. Yuki TAKAHASHI (JPN) – Asia No.1 (nr)
9. Andrey YATSENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (11)
10. ZANDANBUD Zanabazar (MGL) – Asia No.2 (nr)
11. Sandeep TOMAR (IND) – GGP Final No.3 (7)
12. JONG Hak-Jin (PRK) – World Military No.1 (8)
13. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (5)
14. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (6)
15. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (13)
16. Tyler GRAFF (USA) – Pan America No.1 (17)
17. Azamat TUSKAEV (RUS) – European U23 No.2 (18)
18. Nurislam SANAYEV (KAZ) – Asia No.3 (nr)
19. Reza ATRINAGHARCHI (IRI) Asia No.3 (nr)
20. Sezer AKGUL (TUR) – World Cup No.1 (15)

61kg – Rio 2016 silver medalist Rei HIGUCHI (JPN) was saddled with the bronze medal at the Asian championships after being pinned in the semifinals by KIM Han-Song (PRK) while leading 14-7. Higuchi slips from No.2 at 57kg to No.5 at 61kg after his second bronze medal of 2017.

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Europe No.1 ([email protected])
2. Akhmed CHAKAEV (RUS) – Europe No.2 (3)
3. Logan STIEBER (USA) – Pan America No.3 (1)
4. Behnam EHSANPOOR (IRI) – Asia No.1 (6)
5. Rei HIGUCHI (JPN) – Asia No.3 ([email protected])
6. Haji ALIEV (AZE) – World Cup No.1 ([email protected])
7. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Cerro Pelado No.1 (5)
8. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (2)
9. Davian QUINTANA JAIME (CUB) – Pan America No.1 (nr)
10. KIM Han-Song (PRK) – Asia No.2 (nr)
11. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – European U23 No.1 (9)
12. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.3 (10)
13. Masoud ESMAEILPOUR (IRI) – World Cup No.2 (7)
14. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (4)
15. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (11)
16. Volodya FRANGULYAN (ARM) – Europe No.3 (nr)
17. Andrei PERPELITA (MDA) – Europe No.3 (nr)
18. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (8)
19. Ali RAHIMZADE (AZE) – European U23 No.3 (12)
20. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (14)

65kg – Bajrang BAJRANG (IND) won his first Asian championships title in May after a runner-up showing at the Dan Kolov tourney in April to bound to No.6 after tumbling out of the rankings in March.

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Frank CHAMIZO (ITA) – Europe [email protected] (3)
3. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Europe No.1 (7)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Asia [email protected] (4)
5. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Europe No.2 (15)
6. Bajrang BAJRANG (IND) – Asia No.1 (nr)
7. Meysam NASIRI (IRI) – Asia No.3 (9)
8. Franklin MAREN CASTILLO (CUB) – Pan America No.1 (nr)
9. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Buryatia Cup No.3 (5)
10. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Dan Kolov No.3 (12)
11. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Pan America No.2 (14)
12. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – GGP Final No.2 (8)
13. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Europe No.3 (16)
14. David HABAT (SLO) – Europe No.3 (nr)
15. LEE Seung-Chul (KOR) – Asia No.2 (nr)
16. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (10)
17. Mustafa KAYA (TUR) – Yasar Dogu No.1 (17)
18. George BUCUR (ROU) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Gor OGANESYAN (UKR) – Ukraine Int’l No.2 (nr)
20. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 ([email protected])

70kg – London 2012 bronze medalist Akzurek TANATAROV (KAZ) won his first-ever Asian championships crown. Tanatarov defeated regional rival and Rio 2016 bronze medal winner Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) to go from unranked to No.6.

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (1)
2. James GREEN (USA) – Pan America No.1 (4)
3. Israil KASUMOV (RUS) – Europe No.3 (3)
4. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.2 (9)
5. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (2)
6. Akzurek TANATAROV (KAZ) – Asia No.1 (nr)
7. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (5)
8. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (6)
9. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (7)
10. Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) – Dan Kolov No.1 (13)
11. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (9)
12. Ildus GINIYATULLIN (RUS) – Yasar Dogu No.2 (12)
13. Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) – Europe No.3 (nr)
14. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.1 (14)
15. Nikolay KURTEV (BUL) – Dan Kolov No.2 (nr)
16. Hamed RASHIDI (IRI) – Asia No.3 (18)
17. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (19)
18. Alexander SEMISOROW (GER) – Dan Kolov No.3 (nr)
19. Adrian MOISE (ROU) – Europe No.5 (nr)
20. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (10)

74kg – Muslim EVLAEV (KGZ) kicked off 2017 with a win over former world champion Khetik TSABOLOV (RUS) to win the Yasar Dogu crown in March, then added silver and gold medals at the Asian championships and Islamic Solidarity Games in May to climb 11 places to No.8.

1. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (1)
2. Soner DEMIRTAS (TUR) – Europe No.1 (4)
3. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (2)
4. Jordan BURROUGHS (USA) – World Cup No.1 (3)
5. Khetik TSABOLOV (RUS) – Yasar Dogu No.2 (7)
6. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Asia No.1 (6)
7. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Europe No.3 (8)
8. Muslim EVLAEV (KGZ) – Asia No.2 (19)
9. Murad SULEYMANOV (AZE) – Europe No.2 (nr)
10. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Dan Kolov No.1 (9)
11. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Cerrado Pelado Int’l No.1 (7)
12. Grigor GRIGORYAN (ARM) – Europe No.3 (nr)
13. Avtandil KENTCHADZE (GEO) – European U23 No.1 (14)
14. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – European U23 No.2 (15)
15. Peyman YARAHMADI (IRI) – World Cup No.3 (11)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – Dan Kolov No.3 (16)
17. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (12)
18. Sosuke TAKATANI (JPN) – Yarygin GP No.6 (9)
19. Alex DIERINGER (USA) – Ukraine Int’l No.3 (17)
20. Reza AFZALI PAEMAMI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (18)

86kg – Aleksander GOSTIEV (AZE) took the silver medal at the European championships for the second year in a row to regain No.8 in the rankings after slipping out of the poll in March.

1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG [email protected] (2)
3. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Europe No.1 (6)
4. Selim YASAR (TUR) – Europe No.3 (4)
5. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (5)
6. David TAYLOR (USA) – World Cup No.1 (6)
7. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Asia No.1 (12)
8. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (nr)
9. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – Dan Kolov No.2 (7)
10. Istvan VEREB (HUN) – Europe No.3 (16)
11. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – World Cup No.2 (9)
12. Sharif SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (8)
13. Yurieski TORREBLANCA QUERALTA (CUB) – Pan American No.1 (nr)
14. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Pan America No.2 (11)
15. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Asia No.3 (nr)
16. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Dan Kolov No.1 (nr)
17. Adilet DAVLUMBAEV (KAZ) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (14)
19. Murat ERTURK (TUR) – European U23 No.1 (17)
20. Arsen-Ali MUSALALIEV (RUS) – European U23 No.3 (19)

Kyle Snyder (USA)

97kg – Riza YILDIRIM (TUR) found his way to the medals podium in back-to-back events for the first time in three years, winning the Dan Kolov tourney and European championships in April and May to make the biggest leap in the rankings this month – going from unranked to No.3 at heavyweight.

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Asia No.1 (4)
3. Riza YILDIRIM (TUR) – Europe No.1 (nr)
4. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Europe No.3 (5)
5. Arslanbek ALBOROV (AZE) – Yasar Dogu No.1 (7)
6. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Europe No.2 (13)
7. Aleksandr HUSHTYN (BLR) – Europe No.3 (17)
8. Magomedgadzhi NUROV (MKD) – Dan Kolov No.3 (nr)
9. Hossein SHAHBAZIGAZVAR (IRI) – Asia No.2 (nr)
10. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Buryatia Cup No.2 (10)
11. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.1 (9)
12. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
13. Fatih YASARLI (TUR) – Dan Kolov No.2 (19)
14. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (11)
15. Mikhail GANEV (BUL) – Ukraine Int’l No.2 (nr)
16. Amir MOHAMMADI (IRI) – World Cup No.3 (14)
17. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (16)
18. Murazi MCHEDLIDZE (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (18)
19. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.3 (nr)
20. SEO Min-Won (KOR) – Asia No.3 (nr)

125kg – World and Olympic Games champion Taha AKGUL (TUR) won his fifth European crown, avenging a loss last year to Geno PETRIASHVILI (GEO) with a technical fall in the quarterfinals.

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Europe No.3 (2)
3. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (3)
4. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – Europe No.2 (11)
5. Alen ZASIEIEV (UKR) – Dan Kolov No.1 (5)
6. Levan BERIANIDZE (ARM) – Europe No.3 (12)
7. Daniel LIGETI (HUN) – Dan Kolov No.3 (9)
8. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (7)
9. Alan KHUGAEV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (4)
10. Robert BARAN (POL) – Yasar Dogu No.3 (10)
11. Yadollah MOHEBBI (IRI) – Asia No.1 (17)
12. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (6)
13. Muhamadgazi MAGOMEDOV (RUS) – Buryatia Cup No.2 (14)
14. Vitali PIASNIAK (BLR) – European U23 No.2 (13)
15. Dominique BRADLEY (USA) – Pan America No.1 (18)
16. Yudenny ALPAJON ESTEVES (CUB) – Pan America No.2 (nr)
17. Sakir BOKZURT (TUR) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. NATSAGSUREN Zolboo (MGL) – Asia No.3 (nr)
19. Yermukambet INKAR (KAZ) – Dan Kolov No.2 (nr)
20. Diaaeldin ABDELMOTTALEB (EGY) – Africa No.1 (nr)

سونر دمیرتاش قهرمانی اش در مسابقات اروپایی نویساد در وزن 74 کیلوگرم را با برتری مقابل مراد سلیمانوف آذربایجانی تکرار کرد تا به جایگاه دوم رنکینگ این وزن و پشت سر آنوار گدویف روس صعود کند.

جدیدترین رده بندی برترین آزادکاران جهان  به ترتیب زیر است

57 کیلوگرم:

1. حسن رحیمی، نفر سوم  المپیک (ایران)

2. گئورگی ادیشراویلی ، قهرمان اروپا (آذربایجان)

3. سلیمان آتلی ، قهرمان جام یارشاردوغو (ترکیه)

...

19 . رضا اطری ، نفر سوم آسیا (ایران)

وزن 61 کیلوگرم:

1. ولادیمیر خینچگاشویلی ، قهرمان اروپا (گرجستان)

2. آخمد چاکایف ، نایب قهرمان اروپا (روسیه)

3. لوگان استیبر ، نفر سوم پاناامریکن (آمریکا)

4. بهنام احسان پور ، قهرمان آسیا (ایران)

...

13. مسعود اسماعیل پور، نفر دوم جهان (ایران)

وزن 65 کیلوگرم :

1. سوسولان رامونوف ، قهرمان  المپیک (روسیه)

2. فرانک چامیزو، قهرمان اروپا (ایتالیا)

3. الیاس بیک اولاتوف ، قهرمان اروپا (روسیه)

...

7. میثم نصیری ، نفر سوم آسیا (ایران)