#WrestleSofia

Rio Medalist Saritov Keeps Olympic Hopes Alive While Demirtas' Bid Ends

By Ken Marantz

SOFIA, Bulgaria (May 6) -- Rio Olympic bronze medalist Albert SARITOV (ROU) moved one win away from qualifying for the Tokyo Olympics, while Soner DEMIRTAS (TUR) saw his dream of another Olympic medal end when he failed to survive in the cut-throat 74kg division.

Saritov had one close call but managed to advance to the semifinals at 97kg as the freestyle competition opened the final world Olympic qualifying tournament with a marathon morning session on Thursday in Sofia, Bulgaria.

The winners of the semifinals in the night session at the spectator-less Arena Armeec Sport Hall earn tickets to Tokyo for their countries, and in most cases, themselves.

Russia and the United States both kept their bids alive to field a complete lineups at the Tokyo Games. Sergei KOZYREV (RUS) secured a place in the final four at 125kg, the only freestyle weight class the European powerhouse had not yet filled, while Jordan OLIVER (USA) did likewise at 65kg.

Kazakhstan, however, will have to be content with entrants in five of the six weight classes in Tokyo after Azamat DAULETBEKOV (KAZ) suffered a heartbreaking 2-2 loss to Abubakr ABAKAROV (AZE) at 86kg in a clash between former world U23 silver medalists.

Slovenia moved closer to having its first-ever Olympic wrestler when 2017 European bronze medalist David HABAT (SLO) stormed into the 65kg semifinals with a 10-0 technical fall over Ilman MUKHTAROV (FRA). He will face Georgios PILIDIS (GRE) for the Tokyo ticket.

"I am happy about my wrestling," Habat said. "Usually I would give a good interview but I am really focused on the next match right now. The past matches were good because I got here [semifinal]. So that's why I can say that I am happy about how I wrestled. It's good to reflect back and say that I am doing the right thing."

Asked about his dominant victory in the quarterfinals, he replied, "I can improve here and there. I am taking a lot of shots and I want to convert all of them. I am good in those positions but against world class-level guys, it's hard to takedown."

The Russian-born Saritov posted a workmanlike 4-0 victory over Samuel SCHERRER (SUI) to advance to the 97kg semifinals, where he will face Valerii ANDRIITSEV (UKR), who placed fifth at the Rio Olympics. Andriitsev barreled into the last four with a 10-0 technical fall over Timofei XENIDIS (GRE) that took less than a minute.

Saritov survived a scare in the second round, when he was losing 6-5 to Radoslaw BARAN (POL) before catching him with a back trip for 4 points wtih 28 seconds left for a 9-6 win.

In the other smeifinal at 97kg, ex-Russian Ahmed BATAEV (BUL), who placed third at last year's Individual World Cup, will face Abraham CONYEDO RUANO (ITA).

Olympic host Japan could add two more to its lineup as 2017 world champion Yuki TAKAHASHI (JPN) at 57kg and Sohsuke TAKATANI (JPN) at 86kg both advanced to the semifinals.

Yuki TAKAHASHI World Olympic Qualifier

Takahashi, who was dispatched to Sofia after Rio 2016 silver medalist Rei HIGUCHI (JPN) failed to make weight at last month's Asian Olympic qualifier in Almaty, was hardly challenged as he chalked up a pair of technical falls, including an 11-0 rout of Vladimir EGOROV (MKD) in the quarterfinals.

"I went at my pace from beginning to end [in my two matches]," Takahashi said. "If I win in the
semifinal, it will clinch an Olympic place, so I will go all out."

Yuki TAKAHASHI (JPN) will face Reineri ANDREU (CUB) with the Olympic ticket on the line, a rematch of the bronze-medal match at the 2018 World Championships won by Takahashi.

If Takahashi wins, he will have to face Higuchi in a playoff later this monty for the Tokyo berth.

In the other 57kg semifinal, three-time European champion Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) will face 2018 Asian Games champion Bekhbayar ERDENEBAT (MGL) Takatani also won by technical fall in the round-of-8, overwhelming Istvan VEREB (HUN) 12-0, but that came after a nailbiting win in the previous round. Against Taimuraz FRIEV (ESP), he gave up a 4-point takedown at the edge that was awarded on challenge to fall behind on criteria, but scored a stepout with :05 left to win 5-4.

Blocking his path to a third career Olympic appearance is Zbigniew BARANOWSKI (POL), who defeated Hovhannes MKHITARYAN (ARM) by 12-2 technical fall in the quarterfinals.

Abakarov will take on Boris MAKOEV (SVK), who scored a takedown in the final :10 to eke out a 4-2 win over Yurieski TORREBLANCA (CUB).

"I needed to reassess my wrestling for this tournament as this is a big one," Abakarov said. "All the bouts were so tough apart from the second one."

At 74kg, Rio 2016 bronze medalist Demirtas met his match in Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (BLR), the 2020 European champion at 79kg who advanced to the semifinals with an 8-4 victory.

"My wrestling is better than ever and now I just want to win the gold medal here," Kadimagomedov said. "Soner is a very nice guy and a good wrestler, his record talks for itself."

Just to set up that match, Demirtas first had to get past Hetik CABOLOV (SRB) in the second round, coming back from a 3-0 deficit against the native Russian by scoring three takedowns and a roll in the second period to win 8-3.

Kadimagomedov will hardly have it any easier in the semifinals, where he will face red-hot Taimuraz SALKAZANOV (SVK), another Russian transplant who is coming off an impressive run to the gold at the European Championships.

Salkazanov, a 2019 world bronze medalist at 79kg, survived a scare in the quarterfinals against Ali UMARPASHAEV (BUL). He was still trailing on criteria when he knotted the score at 4-4 late in the second period, then scored a takedown with :25 left for a 6-4 win.

"In the beginning of the quarterfinal, I was not good as I conceded four points but as I continued wrestling, I was able to defeat him," Salkazanov said. "I have wrestled him before and he is very tough. I lost to him in the European qualifiers but this time I defeated him.

"There is no secret to my wins or my good wrestling. I just focus on winning and I fight continuously to defeat my opponent."

For Umarpashaev, it was deja vu all over. At the European Olympic qualifier, he lost after leading 6-0 in the semifinals against 2018 world silver medalist Avtandil KENTCHADZE (GEO).

American-born Mitchell FINESILVER (ISR), a European bronze medalist who wrestled at Duke University in the U.S., put together three solid matches to earn a clash with Vasyl MYKHAILOV (UKR) in the other semifinal at 74kg.

In the 65kg quarterfinals, Oliver snatched victory from the jaws of defeat when he scored a takedown with :35 left, then held on to edge Gor OGANNESYAN (UKR) 3-3.

Jordan Oliver World Olympic Qualifier

"The Ukrainian is a tough competitor, very good with his hands and hard to penetrate [his defense]," said Oliver, the silver medalist at the 2020 Matteo Pellicone tournament. "If I am being honest with myself I need more attacks, more attempts, put myself in more scoring positions.

"The push was there the whole match, I took it when I needed it. There were a couple of more times I could have put myself in scoring positions."

Oliver said it was particularly difficult to come back on such an opponent.

"These are situations that we go through when we train," he said. "I knew it was coming, I had to make contact. The shot was there to take and I took it. His was very feisty defensively to hold the guy like that in the last 24 seconds. I knew he was bringing everything he had."

Oliver still has a tough hill to get over in semifinal opponent Magomedmurad GADZHIEV (POL), another former Russian and a two-time former world medalist. Gadzhiev had to get past a formidable foe himself to set up the clash, beating three-time European silver medalist Beka LOMTADZE (GEO) 2-1, with all of the points coming on the activity clock.

"The quarterfinal was definitely a tough fight, but the semifinal is tougher," Gadzhiev said. "So I am going to focus on that."

At 125kg, the young Kozyrev, coming off a silver medal finish at the European Championships, set up a clash in the semifinals with Daniel LIGETI (HUN). Kozyrev topped Robert BARAN (POL) 7-1 in the quarterfinals, while Ligeti made short work of Dilmukhammed NURMUKHAMEDOV (UZB), notching a 10-0 technical fall.

The other semifinal pits Jose DIAZ ROBERTTI (VEN) and Sumit MALIK (IND). Diaz Robertti hanged on for a 3-3 win over Vakhit GALAYEV (AZE), while Malik ousted fellow Asian Rustam ISKANDARI (TJK) 10-5.

With this the last chance for Olympic qualifying, it is understandable that tensions are high, and it caused one wrestler to snap.

In a qualification round bout at 97kg, Minwon SEO (KOR) took exception to being slammed into the matside advertising boards by Altangerel CHINBAT (MGL) as they went out of bounds. Seo kicked out at his opponent, for which he was disqualified.

Freestyle Results

57kg
Semifinals

Yuki TAKAHASHI (JPN) vs Reineri ANDREU (CUB)
Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) vs Bekhbayar ERDENEBAT (MGL)

Quarterfinals
Yuki TAKAHASHI (JPN) df. Vladimir EGOROV (MKD) by TF, 11-0
Bekhbayar ERDENEBAT (MGL) df. Givi DAVIDOVI (ITA), 3-2
Reineri ANDREU (CUB) df. Almaz SMANBEKOV (KGZ), 7-5
Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) df. Muhamad IKROMOV (TJK), 11-4

65kg
Semifinals

Georgios PILIDIS (GRE) vs David HABAT (SLO)
Jordan OLIVER (USA) vs Magomedmurad GADZHIEV (POL)

Quarterfinals
Georgios PILIDIS (GRE) df. Juan GONZALEZ (ESP) TF, 10-0
Jordan OLIVER (USA) df. Gor OGANNESYAN (UKR), 3-3
Magomedmurad GADZHIEV (POL) df. Beka LOMTADZE (GEO), 2-1
David HABAT (SLO) df. Ilman MUKHTAROV (FRA) by TF, 10-0

74kg
Semifinals

Vasyl MYKHAILOV (UKR) vs Mitchell FINESILVER (ISR)
Taimuraz SALKAZANOV (SVK) vs Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (BLR)

Quarterfinals
Taimuraz SALKAZANOV (SVK) df. Ali UMARPASHAEV (BUL), 6-4
Vasyl MYKHAILOV (UKR) df. Aimar ANDRUSE (EST) by TF, 11-0
Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (BLR) df. Soner DEMIRTAS (TUR), 8-4
Mitchell FINESILVER (ISR) df. Georgios KOUGIOUMTSIDIS (GRE), 9-2

86kg
Semifinals

Zbigniew BARANOWSKI (POL) vs Sohsuke TAKATANI (JPN)
Abubakr ABAKAROV (AZE) vs Boris MAKOEV (SVK)

Quarterfinals
Abubakr ABAKAROV (AZE) df. Azamat DAULETBEKOV (KAZ), 2-2
Boris MAKOEV (SVK) df. Yurieski TORREBLANCA (CUB), 4-2
Sohsuke TAKATANI (JPN) df. Istvan VEREB (HUN) by TF, 12-0
Zbigniew BARANOWSKI (POL) df. Hovhannes MKHITARYAN (ARM) by TF, 12-2

97kg
Semifinals

Abraham CONYEDO RUANO (ITA) vs Ahmed BATAEV (BUL)
Valerii ANDRIITSEV (UKR) vs Albert SARITOV (ROU)

Quarterfinals
Ahmed BATAEV (BUL) df. Satywart KADIAN (IND), 5-5
Albert SARITOV (ROU) df. Samuel SCHERRER (SUI), 4-0
Abraham CONYEDO RUANO (ITA) df. Ulrich MANOUAN (CIV) by TF, 10-0
Valerii ANDRIITSEV (UKR) df. Timofei XENIDIS (GRE) by TF, 10-0

125kg
Semifinals

Sergei KOZYREV (RUS) vs Daniel LIGETI (HUN)
Jose DIAZ ROBERTTI (VEN) vs Sumit MALIK (IND)

Quarterfinals
Jose DIAZ ROBERTTI (VEN) df. Vakhit GALAYEV (AZE) 3-3
Sumit MALIK (IND) df. Rustam ISKANDARI (TJK), 10-5
Daniel LIGETI (HUN) df. Dilmukhammed NURMUKHAMEDOV (UZB) by TF, 10-0
Sergei KOZYREV (RUS) df. Robert BARAN (POL), 7-1

#WrestleSofia

#WrestleSofia U20 World Championships entry list

By Vinay Siwach

SOFIA, Bulgaria (August 4) -- Two weeks after the U17 World Championships, the U20 Worlds will be thrown open in Sofia, Bulgaria.

Close to 600 wrestlers will be in the Bulgarian capital eyeing the 30 world titles on offer with Iran and the USA hoping to defend their freestyle and women's wrestling team titles respectively.

Iran is led by two defending U20 world champions in Erfan ELAHI (IRI) and Amirhossein FIROUZPOUR (IRI). Elahi won the title at 70kg and will now be jumping up to 74kg while Friozpour, who has made his name at the senior level as well, will be moving from 86kg to 92kg.

Azerbaijan has two returning silver medalists in Ziraddin BAYRAMOV (AZE) and Dzhabrail GADZHIEV (AZE) at 70kg and 74kg.

At 86kg, Rakhim MAGAMADOV (FRA) will try to win the gold he missed last time as he returns in the same weight class as the U20 European champion.

In women's wrestling, Nonoka OZAKI (JPN) at 62kg and Oleksandra KHOMENETS (UKR) are the biggest names in the field. A few former and current U17 world champions are also entered.

Greco-Roman has none of the finalists returning but five bronze medalists are trying to better their medals from the previous edition.

The U20 World Championships begins August 15 in Sofia with all the action live on uww.org.

Freestyle 

57kg
Harutyun HOVHANNISYAN (ARM)
Nuraddin NOVRUZOV (AZE)
Ivaylo TISOV (BUL)
Abdelrahman MAHMOUD (EGY)
Seyfulla ITAEV (FRA)
Harvey RIDINGS (GBR)
Luka GVINJILIA (GEO)
Andreas PAROTSIDIS (GER)
Abhishek DHAKA (IND)
Ahmad MOHAMMADNEZHAD (IRI)
Simone PIRODDU (ITA)
Kento YUMIYA (JPN)
Merey BAZARBAYEV (KAZ)
Iukhan DOKTURBEK UULU (KGZ)
Dmitri CARASTOIANOV (MDA)
Munkh Od LKHAMBUZMAA (MGL)
Rafal SZEWC (POL)
Thomas FISCHER (SUI)
Tolga OZBEK (TUR)
Heorhii KAZANZHY (UKR)
Jore VOLK (USA)
Azizbek NAIMOV (UZB)

61kg
Hayk ABRAHAMYAN (ARM)
Jeyhun ALLAHVERDIYEV (AZE)
Ilyas ABDURASHIDOV (BEL)
Shehabeldin MOHAMED (EGY)
Akseli ERKKOLA (FIN)
Khamzat ARSAMERZOUEV (FRA)
Daviti ABDALADZE (GEO)
Dimitrios OFLIDIS (GER)
Mohit KUMAR (IND)
Armin HABIBZADEH (IRI)
Yuto NISHIUCHI (JPN)
Maiis ALIYEV (KAZ)
Aden SAKYBAEV (KGZ)
Fatlum BRAKA (KOS)
Diego RODRIGUEZ (MEX)
Daniel KULCZYNSKI (POL)
Mika LEHMKUEHL (RSA)
Abdullah TOPRAK (TUR)
Mykyta ABRAMOV (UKR)
Nicholas BOUZAKIS (USA)
Arslan RAKHIMOV (UZB)

65kg
Abderrahmane BENAISSA (ALG)
Artur SARDARYAN (ARM)
Muhamed BEKTEMIROV (AUT)
Ziraddin BAYRAMOV (AZE)
Ayub MUSAEV (BEL)
Ismail POMAKOV (BUL)
Matias RAMIREZ (CHI)
Yehia HAFEZ (EGY)
Luka JANEZASHVILI (GEO)
Jonnathan PEREZ (GUA)
SUJEET (IND)
Alireza ABDEVALI (IRI)
Yoshinosuke AOYAGI (JPN)
Olzhas OLZHAKANOV (KAZ)
Myrza ZHYRGALBEK UULU (KGZ)
Egzon XHONI (KOS)
Pavel GRAUR (MDA)
Erick BAUTISTA (MEX)
Doru DINCA (ROU)
Hamza ZOPALI (TUR)
Mykyta ZUBAL (UKR)
Robert CORNELLA (USA)
Umidjon JALOLOV (UZB)

70kg
Saad BOUGUERRA (ALG)
Hayk PAPIKYAN (ARM)
Benedikt HUBER (AUT)
Kanan HEYBATOV (AZE)
Muhammad ABDURACHMANOV (BEL)
Ivan STOYANOV (BUL)
Stone LEWIS (CAN)
Said ELGAHSH (EGY)
Davit KUTCHUASHVILI (GEO)
Marcell NAGY (HUN)
Mulaym YADAV (IND)
Hossein MOHAMMAD (IRI)
Raul CASO (ITA)
Kota TAKAHASHI (JPN)
Rodion ANCHUGIN (KAZ)
Kanat KERIMBEKOV (KGZ)
Pavel ANDRUSCA (MDA)
Alexandru MATEA (ROU)
Mustafo AKHMEDOV (TJK)
Harun SOYLER (TUR)
Ivan SEMENOV (UKR)
Mitchell MESENBRINK (USA)
Begijon KULDASHEV (UZB)

74kg
Menua YARIBEKYAN (ARM)
Dzhabrail GADZHIEV (AZE)
Petar PETKOV (BUL)
Amaan Ali GULACHA (CAN)
Luka CHKHITUNIDZE (GEO)
Balint NEMES (HUN)
Sagar JAGLAN (IND)
Erfan ELAHI (IRI)
Luca FINIZIO (ITA)
Ryunosuke KAMIYA (JPN)
Iliyas YERBOLATOV (KAZ)
Nurbolot ADYL UULU (KGZ)
Gheorghi CARA (MDA)
Batbayar BATSUKH (MGL)
Kamil BARLOWSKI (POL)
Krisztian BIRO (ROU)
Arno VAN ZIJL (RSA)
Umar MAVLAEV (SUI)
Muhammed OZMUS (TUR)
Tymur HUDYMA (UKR)
Alexander FACUNDO (USA)
Jafar CHULIBOYEV (UZB)

79kg
Mushegh MKRTCHYAN (ARM)
Soslan TIGIYEV (AZE)
Radomir STOYANOV (BUL)
Connor CHURCH (CAN)
Gabriel RAMOS (ESP)
Miko ELKALA (FIN)
Otari ADEISHVILI (GEO)
DEEPAK (IND)
Sobhan YARI (IRI)
Daisuke SHIMIZU (JPN)
Shamsat TAIR (KAZ)
Mukhammad ABDULLAEV (KGZ)
Eugeniu MIHALCEAN (MDA)
Mateusz PEDZICKI (POL)
Gigi SUBTIRICA (ROU)
Johannes HATTINGH (RSA)
Kimi KAEPPELI (SUI)
Bekir OVEC (TUR)
Oleksandr MAMROSH (UKR)
Braydew THOMPSON (USA)

86kg
Gurgen SIMONYAN (ARM)
Sabuhi AMIRASLANOV (AZE)
Zhulien IVANOV (BUL)
Rakhim MAGAMADOV (FRA)
Daviti KOGUASHVILI (GEO)
Angelos KOUKLARIS (GER)
Cesar ESTRADA (GUA)
Nandor HAJDUCH (HUN)
Jointy KUMAR (IND)
Aref RANJBARI (IRI)
Gabriele NICCOLINI (ITA)
Fumiya IGARASHI (JPN)
Muslim ZHAKSYLYK (KAZ)
Aslan MAMASADYKOV (KGZ)
Pureun KIM (KOR)
Lilian BALAN (MDA)
Batbilguun NAADAMBAT (MGL)
Ismail KUCUKSOLAK (TUR)
Nazar DOD (UKR)
Bennett BERGE (USA)

92kg
Sergey SARGSYAN (ARM)
Suray RUFAD (BUL)
Adlan VISKHANOV (FRA)
Andro MARGISHVILI (GEO)
Kiril KILDAU (GER)
Gkivi BLIATZE (GER)
Krisztian ANGYAL (HUN)
AKASH (IND)
Amirhossein FIROUZPOUR (IRI)
Satoshi MIURA (JPN)
Nurdaulet BEKENOV (KAZ)
Kutman TEMIRBEKOV (KGZ)
Seohyun CHA (KOR)
Ion DEMIAN (MDA)
Juan RUIZ (MEX)
Yildiray PALA (TUR)
Denys SAHALIUK (UKR)
Jaxon SMITH (USA)
Ravshanbek JUMABOEV (UZB)

97kg
Harutyun KIRAKOSYAN (ARM)
Sali SALIEV (BUL)
Mohamed SALAHELDIN (EGY)
Luka KHUTCHUA (GEO)
NIRAJ (IND)
Amirali AZARPIRA (IRI)
Toyoki HAMADA (JPN)
Zelimkhan MUSSIKHANOV (KAZ)
Joobin PARK (KOR)
Vilius MIKALAUSKAS (LTU)
Georgian TRIPON (ROU)
Rifat GIDAK (TUR)
David MCHEDLIDZE (UKR)
Benjamin KUETER (USA)

125kg
Lyova GEVORGYAN (ARM)
Georgi IVANOV (BUL)
Roger LI (CAN)
Merab SULEIMANASHVILI (GEO)
Mahendra GAIKWAD (IND)
Amirreza MASOUMI (IRI)
Ryusei FUJITA (JPN)
Bekzat TAZHI (KAZ)
Adil MISIRCI (TUR)
Volodymyr KOCHANOV (UKR)
Nicholas FELDMAN (USA)
Namoz ABDURASHIDOV (UZB)

Nonoka OZAKI (JPN)Nonoka OZAKI (JPN) is a senior world bronze and Asian champion. (Photo: UWW / Bayrem Ben Mrad)

Women’s Wrestling

50kg
Asmar JANKURTARAN (AZE)
Emine OSMAN (BUL)
Serena DI BENEDETTO (CAN)
Karolina MUELLEROVA (CZE)
Priyanshi PRAJAPAT (IND)
Umi ITO (JPN)
Laura GANIKYZY (KAZ)
Gabija DILYTE (LTU)
Imane BOUJNANE (MAR)
Munkhgerel MUNKHBAT (MGL)
Marija SPIRKOVSKA (MKD)
Natalia WALCZAK (POL)
Ana PIRVU (ROU)
Svenja JUNGO (SUI)
Ellen OESTMAN (SWE)
Yung LIN (TPE)
Sevval CAYIR (TUR)
Aida KERYMOVA (UKR)
Audrey JIMENEZ (USA)

53kg
Gultakin SHIRINOVA (AZE)
Nazife TAIR (BUL)
Shaimaa MOHAMED (EGY)
Chadia AYACHI (FRA)
Amory ANDRICH (GER)
Vivien MATYI (HUN)
ANTIM (IND)
Ayaka KIMURA (JPN)
Altyn SHAGAYEVA (KAZ)
Aruuke KADYRBEK KYZY (KGZ)
Mihaela SAMOIL (MDA)
Patricia IURASCU (ROU)
Emine CAKMAK (TUR)
Nataliia KLIVCHUTSKA (UKR)
Katie GOMEZ (USA)
Dilshoda MATNAZAROVA (UZB)

55kg
Elnura MAMMADOVA (AZE)
Irena BINKOVA (BUL)
Robbie PINGAL (CAN)
Antonia ARRIAGADA (CHI)
Roza SZENTTAMASI (HUN)
MANJU (IND)
Immacolata DANISE (ITA)
Moe KIYOOKA (JPN)
Ainur ASHIMOVA (KAZ)
Andrea BARRIENTOS (MEX)
Georgiana LIRCA (ROU)
Pei LIAO (TPE)
Tuba DEMIR (TUR)
Albina RILLIA (UKR)
Adriana MARIN (USA)
Sarbinaz JIENBAEVA (UZB)

57kg
Gabriela CROSS (CAN)
Anna MICHALCOVA (CZE)
Celeste SION (FRA)
Adrienn BERES (HUN)
SITO (IND)
Aurora RUSSO (ITA)
Ruka NATAMI (JPN)
Zeinep BAYANOVA (KAZ)
Sezim ZHUMANAZAROVA (KGZ)
Bertha CHAVEZ (MEX)
Othelie HOEIE (NOR)
Julia NOWICKA (POL)
Ana PUIU (ROU)
Melda DERNEKCI (TUR)
Oleksandra KHOMENETS (UKR)
Sofia MACALUSO (USA)

59kg
Fatme SHABAN (BUL)
Mia FRIESEN (CAN)
Viktoria BORSOS (HUN)
Bhagyashree FAND (IND)
Sakura MOTOKI (JPN)
Madina AMAN (KAZ)
Hedda KVAALE (NOR)
Aleksandra WITOS (POL)
Kara LE ROUX (RSA)
Ebru DAGBASI (TUR)
Yuliia LESKOVETS (UKR)
Savannah COSME (USA)

62kg
Mastoura SOUDANI (ALG)
Birgul SOLTANOVA (AZE)
Mima TANEVA (BUL)
Angelina TODDINGTON (CAN)
Iva GERIC (CRO)
Iris THIEBAUX (FRA)
Luisa SCHEEL (GER)
Yasmine SOLIMAN (HUN)
Sonam MALIK (IND)
Bianca CONTRAFATTO (ITA)
Nonoka OZAKI (JPN)
Tynys DUBEK (KAZ)
Bermet NURIDIN KYZY (KGZ)
Viktoria OEVERBY (NOR)
Wiktoria STANETA (POL)
Yu LO (TPE)
Busra EFE (TUR)
Iryna BONDAR (UKR)
Adaugo NWACHUKWU (USA)
Rushana ABDIRASULOVA (UZB)

65kg
Valentina KOZHUHAROVA (BUL)
Eniko ELEKES (HUN)
PRIYANKA (IND)
Veronica BRASCHI (ITA)
Mahiro YOSHITAKE (JPN)
Korlan AMANOVA (KAZ)
Dilnaz SAZANOVA (KGZ)
Melanie VILLALBA (MEX)
Davaajargal ALTANSUKH (MGL)
Zofia POLOWCZYK (POL)
Nora SVENSSON (SWE)
Khadija JLASSI (TUN)
Derya KARADUMAN (TUR)
Manola SKOBELSKA (UKR)
Reese LARRAMENDY (USA)
Gulmira AITMURATOVA (UZB)

68kg
Nigar MIRZAZADA (AZE)
Daniela BRASNAROVA (BUL)
Nicoll OSORIO (COL)
Menatalla BADRAN (EGY)
Sophia SCHAEFLE (GER)
Nikoleta BARMPA (GER)
ARJU (IND)
Laura GODINO (ITA)
Ami ISHII (JPN)
Zhibekzhan SABYRZHANOVA (KAZ)
Nurzat NURTAEVA (KGZ)
Luciana BEDA (MDA)
Sandra MENCHACA (MEX)
Patrycja SLOMSKA (POL)
Caroline KVIST (SWE)
Nesrin BAS (TUR)
Yevheniia SIEDYKH (UKR)
Destiny RODRIGUEZ (USA)
Firuza ESENBAEVA (UZB)

72kg
Marziya SADIGOVA (AZE)
Vanesa GEORGIEVA (BUL)
Nyla BURGESS (CAN)
Jennifer ROESLER (GER)
Zsofia VIRAG (HUN)
REETIKA (IND)
Sumire NIIKURA (JPN)
Anastassiya PANASSOVICH (KAZ)
Ximena RODRIGUEZ (MEX)
Patrycja CUBER (POL)
Ping HUNG (TPE)
Zaineb SGHAIER (TUN)
Nazar BATIR (TUR)
Iryna ZABLOTSKA (UKR)
Amit ELOR (USA)

76kg
Ana SANTOS (BRA)
Vianne ROULEAU (CAN)
Laura KUEHN (GER)
Eleni CHRYSIKAKI (GER)
Veronika NYIKOS (HUN)
Priya MALIK (IND)
Ayano MORO (JPN)
Alina YERTOSTIK (KAZ)
Daniela TKACHUK (POL)
Elena MARGAS (ROU)
Melisa SARITAC (TUR)
Mariia ORLEVYCH (UKR)
Tristan KELLY (USA)

Emre MUTLU (TUR)Emre MUTLU (TUR) is a U23 European champion. (Photo: UWW / Kadir Caliskan)

Greco-Roman

55kg
Karapet MANVELYAN (ARM)
Nihad GULUZADE (AZE)
Paolo MILKOV (BUL)
Abdalla SHAABAN (EGY)
luka JAVAKHADZE (GEO)
Ilias ZAIRAKIS (GER)
Anup KUMAR (IND)
Seyedarash NEGAHDARI (IRI)
Taiga ONISHI (JPN)
Iskhar KURBAYEV (KAZ)
Nuristan SUIORKULOV (KGZ)
Vilius ADOMAVICIUS (LTU)
Marco ALVAREZ (MEX)
Denis MIHAI (ROU)
Emre MUTLU (TUR)
Mykola HAVRYCHKIN (UKR)
Jonathan GURULE (USA)
Alisher GANIEV (UZB)

60kg
Suren AGHAJANYAN (ARM)
Nihat MAMMADLI (AZE)
Borislav KIRILOV (BUL)
Ronaldo RAMIREZ (COL)
Dimitri KHACHIDZE (GEO)
Georgios SCARPELLO (GER)
SUMIT (IND)
Saeid Morad ESMAEILI (IRI)
Melkamu FETENE (ISR)
Koto GOMI (JPN)
Bakytzhan KABDYL (KAZ)
Adilet ABYKEEV (KGZ)
Ismail ETTALIBI (MAR)
Olivier SKRZYPCZAK (POL)
Aleksandar BERAROV (SRB)
Firuz MIRZORAJABOV (TJK)
Yong SU (TPE)
Mert ILBARS (TUR)
Volodymyr VOITOVYCH (UKR)
Maxwell BLACK (USA)
Akmal KHAMROEV (UZB)

63kg
Fayssal BENFREDJ (ALG)
Arman VARDANYAN (ARM)
Ziya BABASHOV (AZE)
Ivan KOSTOV (BUL)
Matias RAMIREZ (CHI)
Domagoj CELICEK (CRO)
Romeo BERIDZE (GEO)
Ioannis PETKOS (GER)
David MANYIK (HUN)
UMESH (IND)
Iman Khoon MOHAMMADI (IRI)
Chiezo MARUYAMA (JPN)
Dinislam SAGITZHAN (KAZ)
Baiaman KARIMOV (KGZ)
Donatas RINDEIKIS (LTU)
Arslanbek SALIMOV (POL)
Azat SARIYAR (TUR)
Oleh KHALILOV (UKR)
Haiden DRURY (USA)

67kg
Kanan ABDULLAZADE (AZE)
Angelo DE OLIVEIRA (BRA)
Radoslav DIMITROV (BUL)
Nestor TRUYOL (CHI)
Luka IVANCIC (CRO)
Abdelrahman OMAR (EGY)
Nestori MANNILA (FIN)
Yanis NIFRI (FRA)
Nika BROLADZE (GEO)
Marco STOLL (GER)
Zsolt TAKACS (HUN)
Ankit GULIA (IND)
Seyed SOHRABI (IRI)
Shon NADORGIN (ISR)
Steve MOMILIA (ITA)
Ryohma TOYOTA (JPN)
Din KOSHKAR (KAZ)
Erlan MARS UULU (KGZ)
Adomas GRIGALIUNAS (LTU)
Alexei HAHLOVSCHI (MDA)
Kasper OEVERBY (NOR)
Mairbek SALIMOV (POL)
Iulian LUNGU (ROU)
Fritz REBER (SUI)
Onur YURTADA (TUR)
Marian HOLUBOVSKYI (UKR)
Robert PEREZ (USA)
Ilyosjon ABDINAZAROV (UZB)

72kg
Haithem ISSAAD (ALG)
Arman KHACHIKYAN (ARM)
Matthias HAUTHALER (AUT)
Gurban GURBANOV (AZE)
Dimitar STEFCHEV (BUL)
Niko KAMENJASEVIC (CRO)
Jakub SIMCIK (CZE)
Emad GHALY (EGY)
Junior ORTIZ (ESP)
Ekke LEITHAM (EST)
Temuri ORJONIKIDZE (GEO)
Aaron BELLSCHEIDT (GER)
Alexandros BATZAKIDIS (GER)
Attila TOESMAGI (HUN)
Deepak PUNIA (IND)
Amir ABDI (IRI)
Ariell SOSUNOV (ISR)
Eito NISHIDA (JPN)
Merey MAULITKANOV (KAZ)
Alibek BERDIEV (KGZ)
Minseo OH (KOR)
Rokas CEPAUSKAS (LTU)
Alexandru SOLOVEI (MDA)
Elsi ORDONEZ (MEX)
Magomed EDAEV (NOR)
Igor BOTEZ (ROU)
Daniel DU TOIT (RSA)
David LOHER (SUI)
Georgios BARBANOS (SWE)
Sheroz OCHILOV (TJK)
Omer DOGAN (TUR)
Irfan MIRZOIEV (UKR)
Richard FEDALEN (USA)

77kg
Henrik GEVORGYAN (ARM)
Khasay HASANLI (AZE)
Guilherme DE ARRUDA (BRA)
Martin DIMITROV (BUL)
Michal ZELENKA (CZE)
Omar OKIL (EGY)
Tornike MIKELADZE (GEO)
Deni NAKAEV (GER)
Andreas VASILAKOPOULOS (GER)
Rajmund ZURAI (HUN)
SACHIN (IND)
Masoud GHAFI (IRI)
Isami HORIKITA (JPN)
Omar SATAYEV (KAZ)
Nurel DUISHONBEKOV (KGZ)
Alexandrin GUTU (MDA)
Diego TORRES (MEX)
Benjamin HANSEN (NOR)
Filip LOCH (POL)
Simon BORKENHAGEN (SWE)
Yuksel SARICICEK (TUR)
Ramazan PASHAIEV (UKR)
Payton JACOBSON (USA)
Samandar BOBONAZAROV (UZB)

82kg
Ruben GEVORGYAN (ARM)
Rauf ALIYEV (AZE)
Ivaylo IVANOV (BUL)
Marek VRBA (CZE)
Fares GHALY (EGY)
Olavi LAISARV (EST)
Jonni SARKKINEN (FIN)
Achiko BOLKVADZE (GEO)
Odysseas ROUNGERIS (GER)
Rohit DAHIYA (IND)
Alireza MOHMADI (IRI)
Leon RIVALTA (ITA)
Renta YAMAGUCHI (JPN)
Azimkhon ABDALIYEV (KAZ)
Artykbek ALYMBEK UULU (KGZ)
Mihai GUTU (MDA)
Christian NUNEZ (MEX)
Vasile COJOC (ROU)
James HOLDER (RSA)
Milos PEROVIC (SRB)
Alexander JOHANSSON (SWE)
Shan LIN (TPE)
Alperen BERBER (TUR)
Ruslan ABDIIEV (UKR)
Adrian ARTSISHEUSKIY (USA)

87kg
Vigen NAZARYAN (ARM)
Lachin VALIYEV (AZE)
Ivan MANOV (BUL)
Tomislav BRKAN (CRO)
Ondrej HAVELKA (CZE)
Kareem ELDESOUKY (EGY)
Robin USPENSKI (EST)
Aapo VIITALA (FIN)
Beka MELELASHVILI (GEO)
Nikolaos IOSIFIDIS (GER)
Surjeet SINGH (IND)
Abolfazl CHOUBANI (IRI)
Tomofumi IWAI (JPN)
Maksat SAILAU (KAZ)
Nartu ABDURAKHMANOV (KGZ)
Donghyun YUN (KOR)
Damian MATVEIKO (LTU)
Gabriel LUPASCO (MDA)
Patrik GORDAN (ROU)
Mario VUKOVIC (SRB)
Algot KAELLMAN (SWE)
Furkan TAS (TUR)
Mykyta ALIEKSIEIEV (UKR)
Kodiak STEPHENS (USA)
Azamatjon ABDUBANNOBOV (UZB)

97kg
Kaloyan IVANOV (BUL)
Marko MILANOVIC (CRO)
Richard KARELSON (EST)
Kote SITCHINAVA (GEO)
Connor SAMMET (GER)
Archontis XOURAS (GER)
Narinder CHEEMA (IND)
Ali ABEDIDARZI (IRI) 
Riku NAKAHARA (JPN)
Iussuf MATSIYEV (KAZ)
Nurmanbet RAIMALY UULU (KGZ)
Joowan KIM (KOR)
Rostislav COVALI (MDA)
Mateusz IWANOWSKI (POL)
Ionut GOSA (ROU)
Luka KATIC (SRB)
Maans KLOSTERMANN (SWE)
Oktay DEMIR (TUR)
Vladyslav DRAHANCHUK (UKR)
Christian CARROLL (USA)
Islomjon RAKHMATOV (UZB)

130kg
Albert VARDANYAN (ARM)
Artur SARKISJAN (CZE)
Fekry EISSA (EGY)
Eerik PANK (EST)
Mate GOKADZE (GEO)
Rafail GKIRNIS (GRE)
Adolf BAZSO (HUN)
PARVESH (IND)
Fardin HEDAYATI (IRI)
Koei YAMADA (JPN)
Jokhar UZAROV (KAZ)
Junho PARK (KOR)
Dominik KRAWCZYK (POL)
Talip CIFTCI (TUR)
Mykhailo VYSHNYVETSKYI (UKR)
Aden ATTAO (USA)
Temurbek NASIMOV (UZB)