صعود روسیه به فینال جام جهانی کشتی فرنگی

By Ali Feiz

روسیه به فینال جام جهانی کشتی فرنگی رسید و ایران و ترکیه صبح فردا با یکدیگر رقابت می کنند تا تکلیف دومین تیم صعود کرده مشخص شود.

جام جهانی کشتی فرنگی به میزبانی شهر تاریخی شیراز در ایران برگزار می شود؛ رویدادی که بزرگترین رقابت ورزشی است که این شهر میزبانی کرده است.

شهر باستانی پرسپولیس یا تخت جمشید در نزدیکی شیراز قرار دارد؛ پایتخت اولین امپراطوری ایران یعنی هخامنشی که توسط کوروش کبیر بنا نهاده شد و به بزرگترین امپراتوری جهان در دوران باستان تبدیل شد که حتی این امپراطوری تا قاره های اروپا و آفریقا نیز گسترش پیدا کرد.

و حالا ورزش تاریخی کشتی در یکی از تاریخی ترین شهرهای جهان برگزار می شود و هشت تیم برتر کشتی فرنگی جهان برای رسیدن به عنوان قهرمانی با یکدیگر رقابت می کنند.

امید نوروزی قهرمان جهان و المپیک یک نام بزرگ در زادگاهش شیراز است و هواداران با او مثل یک قهرمان بزرگ رفتار می کنند.در مبارزه ایران و آذربایجان کمتر از دو دقیقه زمان لازم بود تا نوروزی مقابل آزاد علی یف به برتری با ضربه فنی برسد.

First day results of 2016 Greco-Roman wrestling World Cup

Group A

Round 1

Russia df.  Belarus, 7-1

59kg- Sergei EMELIN (RUS) TF. Elbek TAZHYIEU (BLR), 8-0
66kg- Zaur KABALOEV (RUS) TF. Mikita ZINEVICH (BLR), 8-0
71kg- Abuiazid MANTSIGOV (RUS) df. Pavel LIAKH(BLR), 7-3
75kg- Irakliy KALANDIYA (RUS) df. Tsimur BERDYIEU (BLR), 7-4
80kg-Alan Igorevitch KHUGAEV (RUS) TF. Pavel PAMINCHUK (BLR), 16-8
85kg- Sosruko KODZOKOV (RUS) df. Hoha HAHNIDZE (BLR), 7-0
98kg- Siarhei STARADUB (BLR) df. Kantemir MAGOMEDOV (RUS), 6-2
130kg- Sergey SEMENOV (RUS) df. Heorhi CHUHASHVIL (BLR), 4-2

Kazakhstan df. Germany 5-3

59kg-Dustin SCHERF (GER) df. Ruslan ITEMGENOV (KAZ), 5-0
66kg-Askhat ZHANBIROV(KAZ) TF. Muhammet Yasin YETER (GER), 9-0
71kg-Darkhan BAYAKHMETOV (KAZ) df. Maximilian SCHWABE (GER), 2-1
75kg- Miras BARSHYLKOV (KAZ) TF. Jan ROTTER (GER), 11-2
80kg- Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ) df. Hannes WAGNER (GER), 2-0
85kg- Florian NNEUMAIER (GER) df. Khussein MUTSOLOGOV (KAZ), 3-1
98kg-Muhammed Etka SEVER (GER) TF. Alimkhan SYZDYKOV (KAZ), 11-2
130kg- Nurmakhan TINALIYEV (KAZ) pinned Christian JOHN (GER).

Round 2

Russia df. Germany 7-1

59kg- Zhambolat LOKYAEV (RUS) df. Dustin SCHERF (GER), 5-0
66kg- Azamat AKHMEDOV (RUS) df. Muhammet Yasin YETER (GER), 7-4
71kg- Denis MURTAZIN  (RUS) df. Maximilian Andreas SCHWABE (GER), 2-0
75kg- Irakliy KALANDIYA (RUS) df. Jan ROTTER (GER), 9-3
80kg- Ramazan ABACHARAEV (RUS) TF. Hannes WAGNER (GER), 8-0
85kg- Imil SHARAFETDINOV (RUS) df. Florian NEUMAIER (GER), 3-0
98kg- Muhammed Etka SEVER (GER) df. Aleksandr GOLOVIN (RUS), 3-2
130kg- Zurabi GEDEKHAURI (RUS) df. Christian JOHN (GER), 4-3

Kazakhstan df. Belarus, 5-3

59kg-Mirambek AINAGULOV (KAZ) TF. Elbek TAZHYIEU (BLR), 9-0
66kg- Askhat ZHANBIROV (KAZ) TF. Mikita ZINEVICH (BLR), 10-2
71kg- Pavel LIAKH (BLR) df. Aibek YENSEKHANOV (KAZ), 4-1
75kg-Doszhan KARTIKOV (KAZ) TF. Tsimur BERDYIEU (BLR), 8-0
80kg- Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ) df. Pavel PAMINCHUK (BLR), 4-1
85kg- Hoha HAHNIDZE (BLR) TF. Khussein MUTSOLGOV (KAZ), 13-4
98kg-Siarhei STARADUB (BLR) df. Zhanarbek KABDOLOV (KAZ), 9-4
130kg- Damir KUZEMBAYEV (KAZ) df. Heorhi CHUHASHVILI (BLR), 3-0

Round 3

Russia df. Kazakhstan, 7-1

59kg- Sergey EMELIN (RUS) TF. Mirambek AINAGULOV (KAZ), 9-0
66kg- Zaur KABALOEV (RUS) TF. Askhat ZHANBIROV (KAZ), 9-0
71kg- Abuiazid MANTSIGOV (RUS) df. Darkhan BAYAKHMETOV (KAZ), 5-2
75kg- Doszhan KARTIKOV (KAZ) df. Irakliy KALANDIYA (RUS), 4-0
80kg- Alan Igorevitch KHUGAEV (RUS) pinned Askhat DILMUKHAMEDOV (KAZ)
85kg- Sosruko KODZOKOV (RUS) df. Khussein MUTSOLGOV (KAZ), 5-0
98kg- Kantemir MAGOMEDOV (RUS) TF. Zhanarbek KABDOLOV (KAZ), 10-0
130kg- Sergey SEMENOV (RUS) df. Nurmakhan TINALIYEV (KAZ), 3-2

Group B

Round 1

Turkey  df. Azerbaijan, 5-3

59kg- Taleh MAMMADOV (AZE) df. Fatih UNCU (TUR), 2-1
66kg- Abdulsamet GUNAL (TUR) df. Elman MUKHTAROV (AZE), 5-3
71kg- Rustam ALIYEV (AZE) TF. Selcuk Gursel CAN (TUR), 9-0
75kg-Furkan BAYRAK (TUR) TF. Shamistan GULUZADE (AZE), 9-0
80kg-Burhan AKBUDAK (TUR) df. Emin AHMADOV (AZE), 9-7
85kg-Islam ABBASOV (AZE) df. Kansu ILDEM (TUR), 5-0
98kg- Fatih Cemal BASKOY (TUR) df. Orkhan NURIYEV (AZE), 2-0
130kg- Atilla Serafettin GUZEL (TUR) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 2-0

Iran df. Ukraine 8-0

59kg- Mehrdad MARDANI (IRI) df. Ievgen MIAGKYI (UKR), 7-3
66kg-Mehdi Chooli ZEIDVAND (IRI) TF. Artur POLITAIEV (UKR), 8-0
71kg- Afshin BYABANGARD (IRI) TF. Olexander LYTVYNOV (UKR), 8-0
75kg- Saeid ABDVALI (IRI) TF. Ievgen PYSHKOV (UKR), 9-0
80kg- Ramin TAHERI (IRI) df. Yaroslav FILCHAKOV (UKR), 1-1
85kg- Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. Oleksandr SHYSHMAN (UKR), 6-0
98kg- Ghasem REZAEI (IRI) TF. Zielimkhan DZHIHASOV (UKR), 9-1
130kg- Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. Ihor DIDYK (UKR), 4-0

Round 2

Iran 7 – Azerbaijan 1

59kg- Saman ABDVALI (IRI) df. Sakit GULIYEV (AZE), 3-1
66kg- Omid NOROOZI (IRI) TF. Azad ALIYEV (AZE), 8-0
71kg- Afshin BYABANGARD (IRI) df. Ruhin MIKAYILOV (AZE), 4-0
75kg- Payam BOVEYRI (IRI) TF. Shamistan GULUZADE (AZE), 8-0
80kg- Yousef GHADERYAN (IRI) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-0
85kg- Islam ABBASOV (AZE) df. Hossein NOURI(IRI), 6-4
98kg- Mahdi ALIYARI (IRI) TF. Turman EYUBOV (AZE), 8-0
130kg- Behnam MEHDIZADEH (IRI) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 3-2

Turkey df. Ukraine 6-2

59kg- Serif Yakup KILIC (TUR) TF. Ievgen MIAGKYI (UKR), 9-0
66kg- Enes Nogman BASAR (TUR) pinned Artur POLITAIEV (UKR)
71kg- Murat Huseyin DAG  (TUR) df. Olexandr LYTVYNOV (UKR), 6-2
75kg- Yunus Emre BASAR (TUR) df. Ievgen PYSHKOV(UKR), 7-4
80kg- Yaroslav FILCHAKOV (UKR) df. Dogan GOKTAS (TUR), 4-2
85kg-Andrii GLADKYKH (UKR) df. Kansu ILDEM (TUR), 2-1
98kg- Dogan YILMAZ (TUR) df. Zielimkhan DZIHASOV (UKR), 3-0
130kg- Atilla Serafettin GUZEL (TUR) TF. Vladyslav VORONYI (UKR), 8-0

Round 3

Azerbaijan df. Ukraine 5-3

59kg- Taleh MAMMADOV (AZE) df. Ievgen MIAGKYI(UKR), 4-2
66kg- Azad ALIYEV (AZE) df. Artur POLITAIEV (UKR), 8-6
71kg- Ruhin MIKAYILOV (AZE) df. Olexandr LYTVYNOV (UKR), 2-0
75kg-Rustam ALIYEV (AZE) df. Ievgen PYSHKOV (UKR), 3-0
80kg- Yaroslav FILCHAKOV(UKR) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-2
85kg- Oleksandr SHYSHMAN (UKR) df. Islam ABBASOV (AZE), 3-1
98kg-Orkhan NURIYEV (AZE) df. Zielimkhan DZIHASOV (UKR), 2-0
130kg- Ihor DIDYK (UKR) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 4-2

خاک، بارانداز و یک سالتو از امید نوروزی سالن را منفجر کرد و صدها طرفدار ایرانی کشتی با به ضدا درآوردن بوقهای خود و فریاد کشیدن، به تشویق او مشغول شدند تا ایران مقابل آذربایجان مدافع عنوان قهرمانی به پیروزی 8 بر صفر برسد.

امید نوروزی در مورد عملکردش در این مسابقات گفت: "من از عملکرد مقابل چشمان همشهریانم خوشحالم. من در پی رسیدن به دومین طلای المپیک هستم. می دانم کار سختی دارم اما تمام تلاشم را می کنم."

اما جام جهانی فرصتی برای برخی تیمها بود که کشتی گیران خود را قبل از المپیک آزمایش کنند. دو قهرمان المپیک یعنی قاسم رضایی و امید نوروزی به همراه نورماخان تینالیف کشتی گیر با تجربه قزاقستان از جمله نفراتی بودند که در شیراز به میدان رفتند.

 در گروه اول مسابقات، روسیه با سه پیروزی 7 بر یک مقابل بلارس، آلمان و قزاقستان به فینال رسید. روسیه همانند آذربایجان کشتی گیران عنوان دار خود را به این رقابتها نفرستاده است.

در گروه دوم هم ایران و ترکیه با دو برد بدون شکست باقی ماندند و صبح جمعه به مصاف هم می روند تا تکلیف دیگر فینالیست این وزن مشخص شود.

ایران مقابل اوکراین (8-0) و آذربایجان (7-1) به پیروزی رسید و ترکیه نیز آذربایجان را 5-3 و اوکراین را 6-2 مغلوب کرد.

Groupe B

Round 1

Turquie  df. Azerbaïdjan, 5-3

59kg- Taleh MAMMADOV (AZE) df. Fatih UNCU (TUR), 2-1
66kg- Abdulsamet GUNAL (TUR) df. Elman MUKHTAROV (AZE), 5-3
71kg- Rustam ALIYEV (AZE) TF. Selcuk Gursel CAN (TUR), 9-0
75kg-Furkan BAYRAK (TUR) TF. Shamistan GULUZADE (AZE), 9-0
80kg-Burhan AKBUDAK (TUR) df. Emin AHMADOV (AZE), 9-7
85kg-Islam ABBASOV (AZE) df. Kansu ILDEM (TUR), 5-0
98kg- Fatih Cemal BASKOY (TUR) df. Orkhan NURIYEV (AZE), 2-0
130kg- Atilla Serafettin GUZEL (TUR) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 2-0

Iran df. Ukraine 8-0

59kg- Mehrdad MARDANI (IRI) df. Ievgen MIAGKYI (UKR), 7-3
66kg-Mehdi Chooli ZEIDVAND (IRI) TF. Artur POLITAIEV (UKR), 8-0
71kg- Afshin BYABANGARD (IRI) TF. Olexander LYTVYNOV (UKR), 8-0
75kg- Saeid ABDVALI (IRI) TF. Ievgen PYSHKOV (UKR), 9-0
80kg- Ramin TAHERI (IRI) df. Yaroslav FILCHAKOV (UKR), 1-1
85kg- Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. Oleksandr SHYSHMAN (UKR), 6-0
98kg- Ghasem REZAEI (IRI) TF. Zielimkhan DZHIHASOV (UKR), 9-1
130kg- Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. Ihor DIDYK (UKR), 4-0

Round 2

Iran 7 – Azerbaïdjan 1

59kg- Saman ABDVALI (IRI) df. Sakit GULIYEV (AZE), 3-1
66kg- Omid NOROOZI (IRI) TF. Azad ALIYEV (AZE), 8-0
71kg- Afshin BYABANGARD (IRI) df. Ruhin MIKAYILOV (AZE), 4-0
75kg- Payam BOVEYRI (IRI) TF. Shamistan GULUZADE (AZE), 8-0
80kg- Yousef GHADERYAN (IRI) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-0
85kg- Islam ABBASOV (AZE) df. Hossein NOURI(IRI), 6-4
98kg- Mahdi ALIYARI (IRI) TF. Turman EYUBOV (AZE), 8-0
130kg- Behnam MEHDIZADEH (IRI) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 3-2

Turquie df. Ukraine 6-2

59kg- Serif Yakup KILIC (TUR) TF. Ievgen MIAGKYI (UKR), 9-0
66kg- Enes Nogman BASAR (TUR) pinned Artur POLITAIEV (UKR)
71kg- Murat Huseyin DAG  (TUR) df. Olexandr LYTVYNOV (UKR), 6-2
75kg- Yunus Emre BASAR (TUR) df. Ievgen PYSHKOV(UKR), 7-4
80kg- Yaroslav FILCHAKOV (UKR) df. Dogan GOKTAS (TUR), 4-2
85kg-Andrii GLADKYKH (UKR) df. Kansu ILDEM (TUR), 2-1
98kg- Dogan YILMAZ (TUR) df. Zielimkhan DZIHASOV (UKR), 3-0
130kg- Atilla Serafettin GUZEL (TUR) TF. Vladyslav VORONYI (UKR), 8-0

Round 3

Azerbaïdjan df. Ukraine 5-3

59kg- Taleh MAMMADOV (AZE) df. Ievgen MIAGKYI(UKR), 4-2
66kg- Azad ALIYEV (AZE) df. Artur POLITAIEV (UKR), 8-6
71kg- Ruhin MIKAYILOV (AZE) df. Olexandr LYTVYNOV (UKR), 2-0
75kg-Rustam ALIYEV (AZE) df. Ievgen PYSHKOV (UKR), 3-0
80kg- Yaroslav FILCHAKOV(UKR) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-2
85kg- Oleksandr SHYSHMAN (UKR) df. Islam ABBASOV (AZE), 3-1
98kg-Orkhan NURIYEV (AZE) df. Zielimkhan DZIHASOV (UKR), 2-0
130kg- Ihor DIDYK (UKR) df. Oyan NAZARIANI (AZE), 4-2