بازگشت لوپز به صحنه با هدف طلای تاریخی المپیک و رسیدن به صدر رنکینگ کشتی فرنگی جهان

By William May

میاین لوپز دارنده هفت مدال طلای جهان و المپیک در ماه ژوئن به میادین بازگشت و در جام گرانما در هاوانا به قهرمانی رسید تا یک پله در رنکینگ کشتی فرنگی جهان صعود داشته باشد.

لوپز سه پیروزی در وزن 130 کیلوگرم بدست آورد که یک بردش مقابل یاسمانی کابررا قهرمان پان آمریکن بود. او با این پیروزی یک پله در رنکینگ کشتی فرنگی جهان بالا آمد و به رده دوم رسید.

لوپز پس از شکست مقابل رضا کایالپ قهرمان جهان از ترکیه، سال را با رده دوم رنکینگ شروع کرد اما وقتی الکساندر چرنتسکی اوکراینی به مدال طلای تورنمنت اوکراین رسید و سپس در مسابقات قهرمانی اروپا یعد از کایالپ دوم شد، لوپز جایگاه دومی خود را به او داد.

پس از بازگشت موفقیت آمیز در اولین میدان پس از جهانی لاس وگاس، لوپز چشم به سومین مدال طلای تاریخی اش در المپیک و هشتمین مدال طلای جهان و المپیکش دارد تا پس از الکساندر کارلین که 12 طلا دارد، در رده دوم برترین های تاریخ کشتی فرنگی جهان قرار گیرد.

همچنین با توجه به اینکه کشتی گیران برتر جهان آخرین مرحله از دوران آماده سازی خود را برای المپیک ریو پشت سر می گذارند، فرانک استابلر از آلمان، ریو هان سو از کره جنوبی و کیم هیون وو از کره جنوبی سه قهرمان جهان بودند که در ماه ژوئن به میدان رفتند.

75 کیلوگرم: 1. رومن ولاسوف، قهرمان جهان (روسیه) 2. دو ژان کارتی کوف، قهرمان آسیا (قزاقستان) 3. مارک مادسن، قهرمان تورنمنت پیت لاسینسکی (دانمارک) ... 10. سعید عبدولی، قهرمان جهان (ایران)

80 کیلوگرم: 1. سلجوق جبی، قهرمان رقابت های گزینشی استانبول (ترکیه) 2. لاشا گوبادزه، قهرمان زیر 23 سال اروپا (گرجستان) 3. اوگنی سالیف، قهرمان جام پادوبنی (روسیه)... 5. رامین طاهری، قهرمان آسیا (ایران) ... 20. یوسف قادریان، نفر سوم جهان (ایران)

85 کیلوگرم: 1. ژان بلنیوک، قهرمان جهان (اوکراین) 2. دیوید چاکوتادزه، نفر سوم جام پادوبنی (روسیه) 3. رستم آساکولف، نایب قهرمان جهان (ازبکستان) ... 9. حبیب الله اخلاقی، نفر سوم جهان (ایران)

98 کیلوگرم: 1. نیکیتا ملنیکوف، قهرمان اروپا (روسیه) 2. آرتور الکسانیان، قهرمان جهان (ارمنستان) 3. قاسم رضایی، نایب قهرمان جهان (ایران) ... 7.مهدی علیاری، قهرمان تورنمنت پیت لاسینسکی(ایران)

130 کیلوگرم: 1. رضا کایالپ، قهرمان جهان (ترکیه) 2. میجاین لوپز، نایب قهرمان جهان (کوبا) 3. الکساندر چرنیتسکی ، نایب قهرمان اروپا (اوکراین) ... 12. بشیر باباجان زاده، نفر سوم تورنمنت لهستان (ایران) ... 16. امیر قاسمی منجزی، قهرمان مسابقات گزینشی المپیک در اولانباتور مغولستان (ایران)

The biggest mover of the month was Asian bronze medal winner ZHANG Ridong (CHN), who earned a bronze medal in Poland to vault 11 places from unranked to No.9 at 71kg.

Africa champion Haitham FAHMY (EGY) climbed to No.10 at 59kg with a semifinals win over former Asia champion Arsen ERALIEV (KGZ) while Kenichiro FUMITA (JPN) rose to No.11 with a win over European Games silver medalist Soslan DAUROV (BLR) on his way to the title.
 
The biggest move within the rankings was turned in by Lugo at 98kg, bounding eight places, from 17th to No.9, after a third place in the Granma Cup and a runner-up showing a week later at the Pytlasinski Cup.

Wrestlers in the rankings are listed by name, country code, most notable or most recent result over the last 12 months, and their position in the previous rankings.

59kg – Kenichiro FUMITA (JPN) defeated university teammate Shinobu OTA (JPN) in the quarterfinals while Haitham FAHMY (EGY) won over former Asia champion Arsen ERALIEV (KGZ) in the semifinals to advance to the finals of the Pytlasinski Cup and  break into the rankings at No.10 and No.11.
 
1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Europe No.1 (5)
5. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (6)
6. Soslan DAUROV (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (7)
7. Arsen ERALIEV (KGZ) – Pytlasinski Cup No.3 (8)
8. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (4)
9. Stig Andre BERGE (NOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (9)
10. Haitham Mahmoud FAHMY (EGY) – Pytlasinski Cup No.2 (Not ranked)
11. Kenichiro FUMITA (JPN) – Pytlasinski Cup No.1 (nr)
12. Shinobu OTA (JPN) – Asian OG Qualifier No.2 (11)
13. KIM Seung-Hak (KOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
14. Hamid SORYAN (IRI) – Istanbul OG Qualifier No.1 (12)
15. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (14)
16. Kristijan FRIS (SRB) – European OG Qualifier No.2 (15)
17. Jesse THIELKE (USA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (17)
18. Javier DUMENIGO (CUB) – Granma Cup No.1 (nr)
19. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (18)
20. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (20)

66kg – Asian bronze medal winner Mehdi ZEIDVAND (IRI) edged former world champion and 2015 silver medalist RYU Han-Soo (KOR) in the Pytlasinski Cup final to advance two places to No.7.  Frank STAEBLER (GER) tightened his grip on No.1 with a victory at 71kg.
 
1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (4)
5. Islambek ALBIEV (RUS) - Europe No.1 (5)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (9)
8. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Trophee Milone No.1 (8)
9. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – European OG Qualifier No.2 (7)
10. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (10)
11. Hasan ALIYEV (AZE) – Europe No.3 (11)
12. Wuileixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am OG Qualifier No.1 (12)
13. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (13)
14. Ionut PANAIT (ROU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (14)
15. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (15)
16. David KARECINSKI (POL) – Pytlasinski [email protected] (19)
17. Mateusz BERNATEK (POL) – European U23 No.1 (18)
18. Omid NOROOZI (IRI) – Asian OG Qualifier No.2 (16)
19. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (19)
20. Askhat ZHANBIROV (KAZ) – Asia No.2 (20)

71kg – In a battle of bronze medal winners from the Asian championships, ZHANG Ridong (CHN) fashioned a 4-1 win over Ruslan TSAREV (KGZ) at the Pytlasinski Cup to return to the rankings at No.9 after a two-month hiatus.

1. Rasul CHUNAYEV (AZE) – World No.1 (1)
2. Balint KORPASI (HUN) – Europe No.3 (2)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (3)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (4)
5. Varsham BORANYAN (ARM) – Europe No.1 (5)
6. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Armen VARDANYAN (UKR) – Trophee Milone No.2 (7)
8. Tero VAELIMAEKI (FIN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (10)
9. ZHANG Ridong (CHN) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
10. Ruslan TSAREV (KGZ) – Istanbul OG Qualifier [email protected] (12)
11. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (8)
12. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (9)
13. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.3 (11)
14. Tomi HINOVEANU (ROU) – Corneanu Int’l No.2 (15)
15. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5 (13)
16. Yunus OZEL (TUR) – Europe No.5 (14)
17. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (17)
18. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (16)
19. Yunus Emre BASAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (19)
20. Azim GARMSIRI (IRI) – Corneanu Int’l No.1 (nr)

75kg – World silver medalist Mark MADSEN (DEN) turned away KIM Hyeon-Woo (KOR), 1-0, in the Pytlasinski Cup final to climb past the 2013 world champion for No.3 in the rankings.

1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. Mark MADSEN (DEN) – Pytlasinski Cup No.1 (4)
4. KIM Hyeon-Woo (KOR) – Pytlasinski Cup No.2 (3)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (6)
7. Viktor NEMES (SRB) – Europe No.2 (7)
8. Peter BACSI (HUN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
9. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (11)
10. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – World Cup No.1 (10)
11. YANG Bin (CHN) – Pytlasinski No.3 (13)
12. Elvin MURSALIYEV (AZE) – Europe No.5 (11)
13. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (12)
14. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (14)
15. Karapet CHALYAN (ARM) – Europe No.3 (15)
16. Pascal EISELE (GER) – Europe No.1, 80kg (16)
17. Gela BOLKVADZE (GEO) – European U23 No.1 (17)
18. Zied AIT OUAGRAM (MAR) – Africa-Oceania OG Qualifier No.1 (19)
19. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (20)
20. Ilie COJOCARI (ROU) – Corneanu Int’l No.1 (nr)

80kg – Asia champion Ramin TAHERISARTANG (IRI) defeated former world champion Peter BACSI (HUN), 6-3, in the semifinals and leaps five places to No.5 with a 5-0 win over Hungarian Grand Prix winner Pavel POMINCHUK (BLR). 

1. Selcuk CEBI (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.1, 75kg (1)
2. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.1 (2)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (4)
5. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (10)
6. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (5)
7. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.2 (7)
8. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Istanbul OG Qualifier No.2 (6)
9. Pavel POMINCHUK (BLR) – Pytlasinski Cup No.2 (13)
10. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (7)
11. Aslan ATEM (TUR) – Europe No.3 (9)
12. Eduard SARGSYAN (ARM) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
13. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
14. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (12)
15. Yaroslav FILCHAKOV (UKR) – World Cup No.1 (16)
16. Burhan AKBUDAK (TUR) – European U23 No.2 (17)
17. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (14)
18. Patrik SZABO (HUN) – Hungarian GP No.3 (15)
19. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (18)
20. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (19)

85kg – Damian JANIKOWSKI (POL) defeated world silver medalist Rustam ASSAKALOV (UZB), 10-5, in the semifinals of the Pytlasinski Cup and climbed to No.11 – after tumbling 11 places from No.3 during the Rio 2016 qualifying tournaments.

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (2)
3. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (3)
4. Saman Ahmed TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (4)
5. Viktor LORINCZ (HUN) – Pytlasinski Cup No.3 (8)
6. Alexej MISHIN (RUS) – European OG Qualifier No.1 (5)
7. Denis KUDLA (GER) – Istanbul OG Qualifier No.1 (6)
8. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Europe No.2 (7)
9. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (9)
10. Islam ABBASOV (AZE) – World Cup No.1 (10)
11. Damian JANIKOWSKI (POL) – Pytlasinski Cup No.2 (14)
12. Tadeusz MICHALIK (POL) – Pytlasinski Cup No.3 (17)
13. Javid HAMZATOV (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (12)
14. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – European OG Qualifier No.2 (11)
15. Nikolai STADUB (BLR) – Pytlasinski Cup No.1 (nr)
16. Maksim MANUKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (13)
17. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (15)
18. Ramsin AZIZSIR (GER) – Thor Masters No.2 (16)
19. Zakarias BERG (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (18)
20. Metehan BASAR (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.3 (19)

98kg – Asia champion Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) held on for a 2-2 win in the Pytlasinski Cup final to climb to No.7 while Pan American champ Yasmany LUGO CABRERA (CUB) leapt five places to No.9 as the tourney’s runner-up.
 
1. Nikita MELNIKOV (RUS) – Europe No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (2)
3. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (3)
4. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (5)
6. Cenk ILDEM (TUR) – Europe No.3 (6)
7. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (9)
8. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (7)
9. Yasmany LUGO CABRERA (ROU) – Pytlasinski Cup No.2 (14)
10. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (8)
11. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (10)
12. Muhammad Etka SEVER (GER) – European U23 No.1 (11)
13. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (12)
14. Timofej DZEYNICHENKO (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
15. Balasz KISS (HUN) – Pytlasinski Cup No.3 (nr)
16. Ardo ARUSAAR (EST) – European OG Qualifier No.1 (13)
17. Adam VARGA (HUN) – European OG Qualifier No.2 (14)
18. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (15)
19. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – LIG Int’l No.2 (16)
20. Kevin MEJIA CASTILLO (HON) – Granma Cup No.1 (nr)

130kg – Eduard POPP (GER) rolled up a technical fall against Pytlasinski Cup defending champion MENG Qiang (CHN) in the semifinals and went on to claim the crown and No.9 in the rankings.

1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – Granma Cup No.1 (3)
3. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Europe No.2 (2)
4. Bilyal MAKHOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Johan Magnus EUREN (SWE) – Europe No.3 (5)
6. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Europe No.3 (6)
7. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – Asia OG Qualifier No.1 (7)
8. Heiki NABI (EST) – European OG Qualifier No.1 (8)
9. Eduard POPP (GER) – Pytlasinski Cup No.1 (13)
10. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (9)
11. Iakobi KAJAIA (GEO) – European U23 No.1 (12)
12. Bashir BABAJANZADEH (IRI) – Pytlasinski Cup No.3 (16)
13. Sabah SHARIATI (AZE) – Corneanu Int’l No.1 (15)
14. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (14)
15. Muminjon ABDULLAEV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (17)
16. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
17. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (11)
18. Stjepan LAVRIC (CRO) – Hungarian GP No.3 (18)
19. Christian JOHN (GER) – European U23 No.3 (19)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – European U23 No.3 (20)

استابلر در جام پیتلاسینسکی قهرمان وزن 71 کیلوگرم شد تا در این وزن غیر المپیکی به دومین قهرمانی اش پس از مسابقات جهانی لاس وگاس برسد.

اما ریو هان سو در جام پیتلاسینسکی به مقام دوم رسید. در همین حال کیم هیون وو قهرمان 2013 جهان نیز در جام پیتلاسینسکی دوم شد تا رده سوم وزن 75 کیلوگرم را به مارک مادسن دانمارکی واگذار کند.

اما بیشترین صعود در این ماه متعلق به دارنده مدال برنز آسیا یعنی ژانگ ریدونگ از چین بود. او با کسب مدال برنز در تورنمنت لهستان 11 پله در وزن 71 کیلوگرم بالا آمد و به مکان نهم رسید.

رده بندی برترین فرنگی کاران جهان در پایان ماه ژوئن 2016 به ترتیب زیر است:

59 کیلوگرم: 1. اسماعیل بورور مولینا، قهرمان جهان (کوبا) 2. روشن بایراموف، نایب قهرمان جهان (آذربایجان) 3. المات کبیزپایف، قهرمان تورنمنت باکو (قزاقستان)  ...14. حمید سوریان، قهرمان رقابت های گزینشی استانبول(ایران)

66 کیلوگرم: 1. فرانک استابلر، قهرمان جهان (آلمان) 2. ریو هانسو، نایب قهرمان جهان (کره جنوبی) 3. آرتم سورکف، نفر سوم جهان (روسیه) ... 7. مهدی زیدوند، قهرمان تورنمنت پیت لاسینسکی (ایران).. 18. امید نوروزی، نایب قهرمان رقابت های گزینشی قزاقستان(ایران)

71 کیلوگرم: 1. رسول چونایف، قهرمان جهان (آذربایجان) 2. بالینت کورپاسی، نفر سوم اروپا (مجارستان) 3. افشین بیابانگرد، قهرمان آسیا (ایران) ... 20. عظیم گرمسیری، قهرمان تورنمنت رومانی(ایران)