صعود یانیکوفسکی و بیابانگرد به رده سوم رنکینگ جهانی کشتی فرنگی

By William May

دامیان یانیکوفسکی از لهستان و تاماس لورینس از مجارستان در مسابقات جایزه بزرگ مجارستان در ماه فوریه به پیروزی‌های بزرگی دست یافتند و ترتیب در رده‌های سوم و پنجم اوزان خود در رنکینگ ماه فوریه اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفتند.

 

ژان بلنیوک از اوکراین و سلجوق جبی از ترکیه تنها قهرمانان مسابقات جهانی لاس وگاس هستند که برای پنجمین ماه متوالی در صدر رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفته‌اند.

 

یکی از بزرگترین تغییرات در ماه فوریه به ادوارد سوقومونیا از برزیل بر می‌گردد که در وز 130 کیلوگرم در حالی که خارج از رنکینگ بود توانست با مدال نقره در مسابقات جایزه بزرگ پاریس و مسابقات قهرمانی پان آمریکا و همچنین برنز در تورنمنت اوکراین به رده نهم صعود کند.

 

مهدی علیاری از ایران نیز بعد از حضور در وزن 130 کیلوگرم حالا به وزن 98 کیلوگرم باز گشته و با قهرمانی در جام تختی و مسابقات آسیایی در بانکوک به رده دهم این وزن رسید.

 

رنکینگ ماه فوریه کشتی فرنگی به ترتیب زیر است:

59 کیلوگرم

1- اسماعیل بوررو مولینا (کوبا)- قهرمان جهان (1)

2- روشن بایراموف (آذربایجان)- نفر دوم جهان (2)

3- آلمات کبیسپایف (قزاقستان)- نفر سوم جهان و قهرمان جایزه بزرگ باکو(3)

4- المرات تاسمرادوف(ازبکستان)- نفر دوم جام پتدوبنی(4)

5- یون وون چول (کره جنوبی)- نفر سوم جهان (4)

6- سوسلان دائوروف (بلاروس)- نفر دوم بازیهای اروپایی(6)

7- آرسن ارالیف (قرقیزستان)- نفر پنجم جهان (7)

8- استپان ماریانیان(روسیه)- نفر سوم پادوبنی(8)

9- ایوو آنگلوف (بلغارستان)- قهرمان نیکولا پتروف (9)

10- ابراگیم لابازانوف (روسیه)- قهرمان پادوبنی (10)

11- مینگیان سمنوف (روسیه)- نفر سوم پادوبنی (11)

12- سامان عبدولی (ایران)- نفر دوم آسیا (خارج از رنکینگ)

13- کانیبک ژولچوبکوف (قرقیزستان)- قهرمان آسیا (خارج از رنکینگ)

14- محمدرضا گرایی (ایران)- نفر سوم نیکولا پتروف (14)

15- شینوبو اوتا(ژاپن)- دوم جایزه بزرگ مجارستان(18)

16- استیگ آندره برگ(نروژ)- نفر دوم وانتا کاپ (12)

17- الکساندر کاستادینوف (بلغارستان)- قهرمان نیکلا پتروف (13)

18- کریستین فریس (صربستان) قهرمان لیوبومیر ایوانوویچ (خارج از رنکینگ)

19- میرامبک آیناگولوف (قزاقستان) نفر سوم آسیا (خارج از رنکینگ)

20- وانگ لومین (چین) نفر سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

 

66 کیلوگرم

1- فرانک استابلر(آلمان)- قهرمان جهان (1)

2- ریو هان سو (کره جنوبی)- نایب قهرمان جهان(2)

3- آرتم سورکوف(روسیه)- نفر سوم جهان(4)

4- میگران آروتونیان(ارمنستان)- قهرمان نیکلا پتروف (5)

5- تاماش لورینس(مجارستان)- قهرمان جایزه بزرگ مجارستان (7)

6- داوور استفانک(صربستان) سوم جایزه بزرگ مجارستان(3)

7- تارک عزیز بنایسا (الجزایر)- قهرمان بازیهای آفریقا (6)

8- دومینیک اتلینگر(کرواسی)- نفر سوم جایزه بزرگ مجارستان(9)

9- حسن علی یف (آذربایجان)- نفر سوم جایزه بزرگ باکو (8)

10- مهدی زیدوند (ایران)- قهرمان جایزه بزرگ باکو و سوم آسیا (13)

11- اسلام بک آلبیف (روسیه)- قهرمان پادوبنی (12)

12-  استوان لوای (اسلواکی)- نفر سوم بازیهای اروپایی و نفر دوم جام زاگرب (10)

13- شماگی بولکوادزه(گرجستان)- نفر دوم وهبی امره (11)

14- داوید کارسینسکی (لهستان)- نفر دوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

15- میگل مارتینز پالاسیوس (کوبا)- قهرمان پان آمریکا(خارج از رنکینگ)

16- وویلیکسیس ریواس اسپینوزا (ونزوئلا)- قهرمان بازیهای پان آمریکن (16)

17-  دنیس دمیانکوف (اوکراین)- قهرمان تورنمنت اوکراین(20)

18- میت نمس(صربستان)- قهرمان جام لیگ (خارج از رنکینگ)

19- آرتاک مارگاریان (فرانسه)- سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

20- آلخاندرو سانچو (آمریکا)- دوم پان آمریکن (خارج از رنکینگ)

 

71 کیلوگرم

1- رسول چونایف (اذربایجان)- قهرمان جهان (1)

2- آرمن واردانیان (اوکراین) – نفر دوم جهان (2)

3- افشین بیابانگرد (ایران)- قهرمان جام تختی و قهرمان آسیا(6)

4- آدام کوراک (روسیه)- نفر سوم جهان (3)

5- زاکاریاس تالروث (سوئد)- نفر سوم جهان (4)

6- ماتیاژ ماش (آلمان)- قهرمان جایزه بزرگ پاریس(5)

7- بالینت کورپاسی (مجارستان)- قهرمان جایزه بزرگ مجارستان(9)

8- جاستین لستر (آمریکا)- دوم جام فارل (7)

9- تیمور بردیف (بلاروس)- نفر پنجم جهان (8)

10- دانیل یانچیچ (کرواسی)- قهرمان جام لیگ (11)

11- رامین طاهری (ایران)- نفر سوم جایزه بزرگ (10)

12- زولتای لوای (مجارستان)- قهرمان جایزه بزرگ زاگرب (12)

13- دارخان بای احمدوف (قزاقستان)- نفر سوم آسیا (13)

14- یونس امره باشار (ترکیه)- قهرمان وهبی امره (14)

15- میندیا تسولوکیدزه (گرجستان)- نفر دوم وهبی امره (15)

16- جیانگ جین چنگ (چین) قهرمان جایزه بزرگ پاریس (16)

17- ژانگ ری دونگ (چین)- نفر سوم آسیا (18)

18- پاتریک اسمیت (آمریکا)- قهرمان پان آمریکا (خارج از رنکینگ)

19- اکرم بوجملین (الجزایر)- نفر سوم بازیهای آفریقا (19)

20- روسلان تسارف (قرقیزستان)- نفر سوم آسیا (20)

 

 

75 کیلوگرم

1- رومن ولاسوف (روسیه)- قهرمان جهان (1)

2- دوژان کارتیکوف (قزاقستان)- نفر سوم جهان (4)

3- کیم هیون وو (کره جنوبی) – قهرمان آسیا و قهرمان جایزه بزرگ باکو (7)

4- مارک مادسن (دانمارک)- نفر دوم جهان (2)

5- آندرو بیسک (آمریکا) – نفر سوم جهان (3)

6- الوین مرسلیف (آذربایجان) – قهرمان بازیهای اروپایی (5)

7- چنگیز لابازانوف (روسیه) – نفر سوم بازیهای اروپایی (11)

8- سعید عبدولی (ایران)- نفر پنجم جهان و قهرمان جام تختی (7)

9- آرسن جلفالکیان (ارمنستان)- قهرمان نیکلا پتروف (8)

10- ویکتور نمس (صربستان)- قهرمان جایزه بزرگ زاگرب (10)

11- پیتر باچی (مجارستان)- قهرمان جایزه بزرگ مجارستان (9)

12- بوزو استارچویچ (کرواسی) – قهرمان جایزه بزرگ زاگرب در 75 کیلو (11)

13- کاراپت چالیان (ارمنستان)- قهرمان نیکولا پتروف (خارج از رنکینگ)

14- یانگ بین (چین)- قهرمان جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

15- جردان اسپیلر (آمریکا)- نفر سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

16- پیام بویری (ایران)- نفر سوم جام تختی و سوم آسیا (14)

17- دمیتری پیشکوف (اوکراین) – قهرمان تورنمنت اوکراین (16)

18- روبرت روزنبرگ (سوئد)- قهرمان مسترز تور (خارج از رنکینگ)  

19- پاسکال ایسل (آلمان)- نفر دوم مسترز تور (خارج از رنکینگ)

20- نون زوگاج (کرواسی) سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

 

 

 80 کیلوگرم

1- سلجوق جبی‌(ترکیه)- نفر اول جهان (1)

2- لاشا گوبادزه (گرجستان)- نفر سوم جهان و قهرمان جایزه بزرگ باکو (3)

3- یوگنی سالیف (روسیه)- نفر اول بازیهای اروپایی (7)

4- ویکتور ساسونوفسکی (بلاروس)- نفر دوم جهان (3)

5- رفیق حسین اف (آذربایجان)- نفر دوم جایزه بزرگ باکو (6)

6- لاسلو سابو (مجارستان)- نفر دوم جام زاگرب (7)

7- الکساندر شیشمان (اوکراین)- نفر سوم جام تختی (8)

8- یوسف قادریان (ایران)- نفر سوم جهان (5)

9- رامین طاهری (ایران)- قهرمان آسیا (خارج از رنکینگ)

10- آیشان آیشان (چین) – نفر دوم آسیا (13)

11- رمضان آباچارایف (روسیه)- قهرمان پادوبنی (11)

12- پاول پومینچوک (بلاروس)- قهرمان جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

13- رایبک بیسلطانوف (دانمارک)- دوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

14- پاتریک سابو (مجارستان)- سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

15- آشکات دیلموخ آمدوف (قزاقستان)- نفر سوم آسیا (9)

16- آتم اصلان (ترکیه) نفر دوم جام لیگ (خارج از رنکینگ)

17- رفیق مانوکیان (ارمنستان)- قهرمان جام تختی (17)

18- مهدی فلاح (ایران)- قهرمان تورنمنت اوکراین (خارج از رنکینگ)

19- پتار بالو (صربستان)- نفر دوم جام زاگرب (14)

20- چنی هیت (آمریکا)- قهرمان پان آمریکا (خارج از رنکینگ)

 

 

85 کیلوگرم

1- ژان بلنیوک (اوکراین)- نفر اول جهان (1)

2- دیوید چاکوتادزه (روسیه)- نفر اول بازیهای اروپایی و قهرمان جایزه بزرگ مجارستان(3)

3- دامیان یانیکوفسکی (لهستان)- نفر دوم جایزه بزرگ پاریس و قهرمان جایزه بزرگ مجارستان (7)

4-  رستم آساکالوف (ازبکستان) – نفر دوم جهان (4)

5- سامان طهماسبی (آذربایجان)- نفر سوم جهان (2)

6- حبیب الله اخلاقی (ایران)- نفر سوم جهان (5)

7- ویکتور لورینس (مجارستان)- نفر دوم پیتلاسینسکی (6)

8- نورسلطان تورسینوف (قزاقستان)- نفر دوم وهبی امره (9)

9- رامسین عزیزسیر (آلمان)- نفر سوم بازیهای اروپایی (10)

10- روبرت کوبلیاشویلی (گرجستان)- قهرمان وهبی امره (11)

11- رامی هیتانیمی (فنلاند)- نفر پنجم جهان (8)

12- بخان اوزدوئف (روسیه)- نفر دوم پادوبنی (12)

13-  اسلام عباس اف (آذربایجان)- نفر سوم جایزه بزرگ باکو (13)

14-  مجتبی کریم فر (ایران)- نفر سوم جایزه بزرگ باکو (14)

15- یوری شکروبا (اوکراین)- نفر سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

16- جاوید حمزتوف (بلاروس)- دوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

17- آلان ورا گارسیا (کوبا)- قهرمان پان آمریکا (خارج از رنکینگ)

18- ملونین نومونوی (فرانسه)- نفر دوم جایزه بزرگ پاریس (17)

19- دنیس کودلا (المان)- قهرمان مسترز تور (خارج از رنکینگ)

20- الکساندر کیکینوف (بلاروس)- نفر سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

 

 

98 کیلوگرم

1- آرتور الکسانیان (ارمنستان)- قهرمان جهان (1)

2- قاسم رضایی (ایران)- نفر دوم جهان (2)

3- اسلام ماگومداف (روسیه)- نفر سوم جهان (3)

4- دیمیتری تیمچنکو (اوکراین)- نفر سوم جهان (4)

5- ژیائو دی (چین) قهرمان جایزه بزرگ پاریس (5)

6- جنک ایلدم (ترکیه)- قهرمان وهبی امره و جام لیگ (7)

7- الیس گوری (بلغارستان)- نفر پنجم جهان و دوم نیکولا پتروف(6)

8- نیکیتا ملنیکوف (روسیه)- قهرمان پادوبنی (9)

9- موسی اولوئف (روسیه)- نفر دوم پادوبنی (10)

10- مهدی علیاری (ایران)- قهرمان آسیا (هشتم در 130 کیلو)

11- آلین الکسوج (رومانی)- نفر پنجم جهان (8)

12-  مارتین هملت نیلسن (نروژ)- نفر دوم جام لیگ (12)

13- یاسمانی کابررا (کوبا)- قهرمان پان آمریکن (20)

14- کوین کاستیلو (هندوراس)- نفر سوم پان آمریکا (14)

15- ویلیوس لارینایتیس (لیتوانی)- نفر دوم ارتشهای جهان (11)

16- پیتر اوهلر (آلمان)- نفر دوم پیتلاسینسکی (13)

17- فردریک سوئن (سوئد)- قهرمان مسترز تور (خارج از رنکینگ)

18- آدام وارگا (مجارستان)- سوم جایزه بزرگ مجارستان (خارج از رنکینگ)

19- شالوا گادابادزه (آذربایجان)- قهرمان جایزه بزرگ باکو (16)

20- فلیکس بالداف (نروژ)- نفر دوم وهبی امره (17)

 

 

130 کیلوگرم

1- رضا کایالپ (ترکیه) قهرمان جهان (1)

2- میاین لوپز (کوبا)- نفر دوم جهان (2)

3- بلال ماخوف (روسیه)- نفر سوم جهان (3)

4- صباح شریعتی (آذربایجان)- نفر دوم بازیهای اروپایی (4)

5- هیکی نابی (استونی)- نفر سوم بازیهای اروپایی (7)

6- الکساندر چرنتسکی (اوکراین)- نفر سوم جهان (6)

7-  یوسف چوگوشویلی (بلاروس)- نفر سوم بازیهای اروپایی (13)

8- منگ کیانگ (چین)- قهرمان جایزه بزرگ پاریس و مجارستان (10)

9- ادوارد سوقومونیان (برزیل)- دوم پان آمریکا (خارج از رنکینگ)

10- استفان لاوریچ (کرواسی )- قهرمان جام لیگ (خارج از رنکینگ)

11- بالیت لام (مجارستان)- قهرمان جایزه بزرگ زاگرب (9)

12- روبرت اسمیت (آمریکا)- نفر سوم بازیهای پان آمریکن (11)

13- نورماخان تینالیف (قزاقستان)- دوم جایزه بزرگ باکو (12)

14- امیر قاسمی منجزی (ایران)- قهرمان آسیا (خارج از رنکینگ)

15- سرگئی سمنوف (روسیه) نفر سوم پادوبنی (13)

16- مرات رامونوف (قرقیزستان)- دوم آسیا (خارج از رنکینگ)

17- بهنام مهدیزاده (ایران)- نفر سوم جام تختی (14)

18- اسکار پینو هیندس (کوبا)- قهرمان پان آمریکا (خارج از رنکینگ)

19- بشیر باباجانزاده (ایران)- نفر سوم آسیا و دوم جایزه بزرگ مجارستان(19)

20- توبی اریکسون (آمریکا) سوم پان آمریکا (20)

World champions Belenyuk and Selcuk CEBI (TUR) were the only Las Vegas winners on the mats in February as the top spots in the United World Wrestling rankings for Greco-Roman remain unchanged for a fifth month in a row.

Cebi returned to action at 80kg with a win at the Ljubomir Ivanonic Gedza International in Belgrade, while 85kg champ Belenyuk prevailed at the Ukraine International – his third tournament since winning the world title last September.

Heading into March, world champions Ismael BORRERO MOLINA (CUB), Rasul CHUNAYEV (AZE) and Riza KAYAALP (TUR) have yet to slip on the competitive singlet – although Kayaalp is slated to wrestle in the upcoming European championships and Chunayev is listed as an alternative.

One of the biggest leaps in February was turned in by Eduard SOGHOMONYAN (BRA) who went from unranked to No.9 at 130kg with the help of silver medals in Paris and the Pan American championships and a bronze in Ukraine.

Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) returned to 98kg after a stint at 130kg and claimed No.10 in the rankings after victories at the Takhti Cup in January and the Asian championships in Bangkok in February.

Wrestlers in the rankings are listed by name, country code, most notable or most recent result over the last 12 months, and their position in the previous rankings.

59kg – Takhti Cup winner Saman ABDVALI (IRI) fell in the finals to 2010 Asian Games silver medalist Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) as both wrestlers break into the rankings at No.12 and No.13, respectively.

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ivan Poddubny No.2 (4)
5. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (5)
6. Soslan DAUROV (BLR) – European Games No.2 (6)
7. Arsen ERALIEV (KGZ) – World No.5 (7)
8. Stepan MARYANYAN (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (8)
9. Ivo ANGELOV (BUL) – Nikola Petrov No.1 (9)
10. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (10)
11. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (11)
12. Saman ABDVALI (IRI) – Asia No.2 (Not Ranked)
13. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (nr)
14. Mohammad Reza GERAEI (IRI) – Nikola Petrov No.3 (14)
15. Shinobu OTA (JPN) – Hungarian GP No.2 (18)
16. Stig Andre BERGE (NOR) – Vantaa Cup No.2 (12)
17. Aleksandar KOSTADINOV (BUL) – Nikola Petrov No.1 (13)
18. Kristijan FRIS (SRB) – Ljubomir Ivanovic Gedza Int’l No.1 (nr)
19. Mirambek AINAGULOV (KAZ) – Asia No.3 (nr)
20. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (nr)

66kg – Tamas LORINCZ (HUN) won a semifinal match-up with 2014 world champion Davor STEFANEK (SRB) at the Hungarian Grand Prix to climb to No.5. David KARECINSKI (POL) forged four technical falls on his way to a runner-up showing in Szombathely to join the rankings at No.14.
 
1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (4)
4. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Nikola Petrov No.1 (5)
5. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (7)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Hungarian GP No.3 (3)
7. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (6)
8. Dominik ETLINGER (CRO) – Hungarian GP No.3 (9)
9. Hasan ALIYEV (AZE) – GGP Final No.3 (8)
10. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Asia No.3 (13)
11. Islambek ALBIEV (RUS) - Ivan Poddubny No.1 (12)
12. Istvan LEVAI (SVK) – Zagreb GP No.2 (10)
13. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – Vehbi Emre No.2 (11)
14. David KARECINSKI (POL) – Hungarian GP No.2 (nr)
15. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
16. Wuilleixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am Games No.1 (16)
17. Denys DEMYANKOV (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (20)
18. Mate NEMES (SRB) – LIG Int’l No.1 (nr)
19. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (nr)
20. Alejandro SANCHO (USA) – Pan America No.2 (nr)

71kg – Afshin BYABANGARD (IRI) pipped 2010 Asian Games silver medalist Darkhan BAYAKMETOV (KAZ), 1-0, in the opening round of the Asian championships, then rolled over the rest of the field for his first continental crown and No.3 in the rankings.

1. Rasul CHUNAYEV (AZE) – World No.1 (1)
2. Armen VARDANYAN (UKR) – World No.2 (2)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (6)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (3)
5. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (4)
6. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (5)
7. Balint KORPASI (HUN) – Hungarian GP No.1 (8)
8. Justin LESTER (USA) – Farrell Memorial No.2 (7)
9. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5 (6)
10. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.1 (11)
11. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – GGP Final No.3 (10)
12. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (12)
13. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (13)
14. Yunus Emre BASAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (14)
15. Mindia TSULUKIDZE (GEO) – Vehbi Emre No.2 (15)
16. JIANG Jincheng (CHN) – Paris GP No.1 (16)
17. ZHANG Ridong (CHN) – Asia No.3 (18)
18. Patrick SMITH (USA) – Pan America No.1 (nr)
19. Akram BOUDJEMLINE (ALG) – All-African Games No.3 (19)
20. Ruslan TSAREV (KGZ) – Asia No.3 (20)

75kg – YANG Bin (CHN) edged 2014 world silver medalist Neven ZUGAJ (CRO), 4-3, in the semifinals and went on to add a gold medal to his silver medal won in Paris one week earlier to join the rankings at No.14 – one step ahead of Pan American champ Geordan SPEILLER (USA).

1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – GGP Final No.1 (3)
4. Mark MADSEN (DEN) – World No.2 (4)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Elvin MURSALIYEV (AZE) – European Games No.1 (6)
7. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (7)
8. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Takhti Cup No.1 (8)
9. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Vehbi Emre No.1 (9)
10. Viktor NEMES (SRB) – Zagreb GP No.1 (10)
11. Peter BACSI (HUN) – Thor Masters No.1 (11)
12. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (12)
13. Karapet CHALYAN (ARM) – Nikola Petrov No.1 (13)
14. YANG Bin (CHN) – Hungarian GP No.1 (nr)
15. Geordan SPEILLER (USA) – Hungarian GP No.3 (nr)
16. Payam BOUYERI PAYANI (IRI) – Asia No.3 (14)
17. Dmitri PYSHKOV (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (16)
18. Robert ROSENGREN (SWE) – Thor Masters No.1 (nr)
19. Pascal EISELE (GER) – Thor Masters No.2 (nr)
20. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (nr)

80kg – Raibek BISULTANOV (DEN) won silver medals at the Hungarian Grand Prix and the Thor Masters event in Denmark to break into the rankings at No.13, while Patrick SZABO (HUN) won bronze medals in the same events as well as a third at the Ljubomir Ivanovic Gedza International to come in a step behind.

1. Selcuk CEBI (TUR) – World No.1 (1)
2. Lasha GOBADZE (GEO) – Vehbi Emre No.1 (2)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (4)
5. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (6)
6. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (7)
7. Aleksander SHYSHMAN (UKR) – Takhti Cup No.3 (8)
8. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (5)
9. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Asia No.1 (nr)
10. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (13)
11. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
12. Pavel POMINCHUK (BLR) – Hungarian GP No.1 (nr)
13. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (nr)
14. Patrik SZABO (HUN) – Hungarian GP No.3 (nr
15. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (9)
16. Atem ASLAN (TUR) – LIG Int’l No.2 (nr)
17. Rafik MANUKYAN (ARM) – Takhti Cup No.1 (17)
18. Mahdi FALLAHHAMIDABADI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Petar BALO (SRB) – Zagreb GP No.2 (15)
20. Cheney HAIGHT (USA) – Pan America No.1 (nr)

85kg – Damian JANIKOWSKI (POL) won his fourth event in a row at the Hungarian Grand Prix to climb to No.3 in the rankings, while Yuri SHKRIUBA (UKR) won bronze medals in Szombathely and Kiev to break into the rankings at No.17.

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – European Games No.1 (3)
3. Damian JANIKOWSKI (POL) – Hungarian GP No.1 (7)
4. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (4)
5. Hasan Saman TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (2)
6. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (5)
7. Viktor LORINCZ (HUN) – Pytlasinski No.2 (6)
8. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (9)
9. Ramsin AZIZSIR (GER) – European Games No.3 (10)
10. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Vehbi Emre No.1 (11)
11. Rami HIETANIEMI (FIN) – World No.5 (8)
12. Bekhan OZDOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (12)
13. Islam ABBASOV (AZE) – GGP Final No.3 (13)
14. Mojtaba KARIMFAR (IRI) – GGP Final No.3 (14)
15. Yuri SHKRIUBA (UKR) – Hungarian GP No.3 (nr)
16. Javid HAMZATOV (BLR) – Hungarian GP No.2 (nr)
17. Alan VERA GARCIA (CUB) – Pan America No.1 (nr)
18. Melonin NOUMONVI (FRA) – Paris GP No.2 (17)
19. Denis KUDLA (GER) – Thor Masters No.1 (nr)
20. Aleksander KIKINOV (BLR) – Hungarian GP No.3 (nr)

98kg – Asian Games silver medalist XIAO Di (CHN) won his second title of the Chinese squad’s winter tour of Europe at the Hungarian Grand Prix to move up to No.5.  Yasmany LUGO CABRERA (CUB) won his sixth Pan American title to leap seven places to No.13.
 
1. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (1)
2. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (2)
3. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (4)
5. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (6)
6. Cenk ILDEM (TUR) – LIG Int’l No.1 (7)
7. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (6)
8. Nikita MELNIKOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (9)
9. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (10)
10. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Asia No.1 ([email protected])
11. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – World No.5 (8)
12. Marthin Hamlet NIELSEN (NOR) – LIG Int’l No.2 (12)
13. Yasmany LUGO CABRERA (CUB) – Pan America No.1 (20)
14. Kevin MEJIA CASTILLO (HON) – Pan America No.3 (14)
15. Villius LAURINAITIS (LTU) – World Military Games No.2 (11)
16. Peter OEHLER (GER) – Pytlasinski No.2 (13)
17. Fredrik SCHOEN (SWE) – Thor Masters No.1 (nr)
18. Adam VARGA (HUN) – Hungarian GP No.3 (nr)
19. Shalva GADABADZE (AZE) – GGP Final No.1 (16)
20. Felix BALDAUF (NOR) – Vehbi Emre No.2 (17)

130kg – Asian Games bronze medalist MENG Qiang (CHN) also doubled up on the gold medals on China’s winter tour of Europe with wins in Paris and at the Hungarian Grand Prix to move up to No.8. 

1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – World No.2 (2)
3. Beylal MAKHOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Sabah SHARIATI (AZE) – European Games No.2 (4)
5. Heiki NABI (EST) – European Games No.3 (5)
6. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – World No.3 (6)
7. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Ivan Poddubny No.1 (7)
8. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (10)
9. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (nr)
10. Stjepan LAVRIC (CRO) – LIG Int’l (nr)
11. Balint LAM (HUN) – Zagreb GP No.1 (9)
12. Robert SMITH (USA) – Pan Am Games No.3 (11)
13. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – GGP Final No.2 (12)
14. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Asia No.1 (nr)
15. Sergey SEMENOV (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (13)
16. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (nr)
17. Behnam MEHDIZADEH (IRI) – Takhti Cup No.3 (14)
18. Oscar PINO HINDS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
19. Bashir Asgari BABAJANZADEH (IRI) – Hungarian GP No.2 (19)
20. Toby ERICKSON (USA) – Pan America No.3 (20)