صعود قهرمانان جام یاشاردوغو در رنکینگ کشتی آزاد اتحادیه جهانی کشتی

By William May

سلیمان آتلی قهرمان سابق جوانان جهان با کسب دو عنوان قهرمانی در ماه مارس بیشترین صعود را در رنکینگ ماه آوریل اتحادیه جهانی کشتی داشت.

آتلیکه پس از المپیک ۲۰۱۶ ریو از رنکینگ خارج شده بود با قهرمانی در جام یاشاردوغو و سپس کسب مدال طلا در مسابقات زیر ۲۳ سال اروپا، بیشترین صعود را در رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی داشت و در حالی که خارج از رنکینگ بود، به رده نهم وزن ۵۷ کیلوگرم رسید.

همچنین مدال آوران جام یاشاردوغو به رده‌های میانی رنکینگ اتحادیه جهانی رسیدند اما همچنان رده بندی ۵ نفر نخست بدون تغییر باقی ماند.

دارن کوروگلیف از روسیه مقابل سلیم یاشار نایب قهرمان المپیک ریو از ترکیه در جام یاشاردوغو به پیروزی رسید تا در ۱۲ ماه اخیر به پنجمین عنوان قهرمانی اش در رقابت‌های مختلف دست یابد و به رده سوم وزن ۸۶ کیلوگرم صعود کند و پس از دو قهرمان المپیک یعنی عبدالرشید سعدالله یف از روسیه و حسن یزدانی از ایران قرار گیرد.

آلن خوگایف از روسیه که مانند کوروگلیف در جام‌های یاشاردوغو و ایوان یاریگین صاحب مدال طلا شد یک پله در وزن ۱۲۵ کیلوگرم بالا آمد و در مکان چهارم قرار گرفت.

ماگومد حبیب کادی ماگومداف از روسیه و ارسلان آلبوروف از آذربایجان با قهرمانی در جام یاشاردوغو دوغو در رنکینگ جهانی جهش داشتند.

کادی ماگومداف که در جام یاریگین سوم شده بود از رده ۱۲ به مکان ششم وزن ۷۰ کیلوگرم صعود کرد و این در حالی بود که آلبوروف از مکان ۱۱ به رده هفتم وزن ۹۷ کیلوگرم رسید.

۶۱ کیلوگرم

۱- لوگان استیبر (امریکا)، قهرمان جهان

۲- بکا لومتادزه (گرجستان)، نایب قهرمان جهان

۳- احمد چاکایف (روسیه)، نفر سوم جهان

4- احمد نبی گوارزالیتوف (آذربایجان)، نفر سوم جهان

5- یولیس بونه رودریگز (کوبا)، نفر پنجم المپیک 2016 ریو

...

6- بهنام احسان پور (ایران)، نفر پنجم جهان

۷-مسعود اسماعیل پور(ایران)، نایب قهرمان جهان

۶۵ کیلوگرم

۱- سوسلان رامونوف، (روسیه)، قهرمان المپیک ۲۰۱۶

۲- طغرل عسگرف (آذربایجان)، نایب قهرمان المپیک

۳- فرانک چامیزو (ایتالیا)، نفر سوم المپیک

4- حاجی علی اف (آذربایجان)، نفر اول جام جهانی

5- مانداخناران گانزوریگ (مغولستان)، نفر سوم جام بوریاتیا

...

۹- میثم نصیری (ایران)، قهرمان آسیا

۷۰ کیلوگرم

۱- ماگومد قربانعلی یف (روسیه)، قهرمان جهان

۲- مصطفی حسین‌خانی (ایران)، نفر سوم جهان ۲۰۱۶

۳- اسراییل کاسوموف(روسیه)، قهرمان جام یاریگین

4- جیمز گرین (آمریکا)، نفر اول جام جهانی

5- نورلان بژانوف (قزاقستان)، نفر دوم جهان

...

۱۸-حامد رشیدی(ایران)، نفر دوم تورنمنت اوکراین

۷۴ کیلوگرم

۱- آنوار گدویف (روسیه)، نایب قهرمان المپیک

۲- جبرئیل حسن‌اف (آذربایجان)، نفر سوم المپیک

۳- جردن باروز(آمریکا)، قهرمان او جام جهانی

4- سونر دمیرتاش (ترکیه)، نفر سوم المپیک 2016 ریو

5- ختیک تسابولوف (روسیه)، نفر دوم جام یاشار دوغو

...

۱۱- پیمان یاراحمدی(ایران)، قهرمان آسیا

۱۸- رضا افضلی (ایران)، قهرمان تورنمنت اوکراین

Among the winners at the U23 championships, Gadshimurad RASHIDOV (RUS), last year’s senior European champion at 57kg, moves from No.13 at bantamweight to No.9 at 61kg, while Golden Grand Prix Final runner-up Avtandil KENTCHADZE (GEO) rejoined the rankings at No.14 after a victory at 74kg.

Wrestlers in the rankings are listed by name, country code, their most notable or most recent result over the last 12 months and their position in the previous rankings.

57kg – Former junior world champions Makhir AMIRASLANOV (AZE) and Azamat TUSKAEV (RUS), both runners-up to Suleyman ATLI (TUR) in March, joined the rankings at No.12 and No.18, respectively, at 57kg.

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Rio OG No.1 (1)
2. Rei HIGUCHI (JPN) - Rio OG No.2 (2)
3. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (3)
4. Vladimir DUBOV (BUL) – Rio OG No.5 (4)
5. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (5)
6. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (6)
7. Sandeep TOMAR (IND) – Asia No.1 (7)
8. JONG Hak-Jin (PRK) – Asia No.2 (8)
9. Suleyman ATLI (TUR) – Yasar Dogu No.1 (Not Ranked)
10. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (9)
11. Andrey YATSENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
12. Makhir AMIRASLANOV (AZE) – Yasar Dogu No.2 (nr)
13. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (10)
14. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – GGP Final No.1 (11)
15. Sezer AKGUL (TUR) – World Cup No.1 (12)
16. Nariman ISRAPILOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (14)
17. Tyler GRAFF (USA) – Cerro Pelado Int’l No.1 (15)
18. Azamat TUSKAEV (RUS) – European U23 No.2 (nr)
19. Nicholas MEGALUDIS (USA) – Paris GP No.1 (16)
20. Zoheir EL OUARRAQE (FRA) – Paris GP No.3 (19)

61kg – Gadshimurad RASHIDOV (RUS), European champion last year at 57kg, moves from 13th at bantamweight to No.9 at 61kg after finishing second at the Yarygin Grand Prix in January and winning the European U23 title in the heavier category.

1. Logan STIEBER (USA) – World No.1 (1)
2. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (2)
3. Akhmed CHAKAEV (RUS) – World No.3 (3)
4. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (4)
5. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Behnam EHSANPOOR (IRI) – World No.5 (6)
7. Masoud ESMAEILPOUR (IRI) – World Cup No.2 (7)
8. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (8)
9. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – European U23 No.1 ([email protected])
10. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.1 (9)
11. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (10)
12. Ali RAHIMZADE (AZE) – European U23 No.3 (nr)
13. Sedat OZDEMIR (TUR) – European U23 No.2 (nr)
14. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (18)
15. Vasyl SHUPTAR (UKR) – Ukraine Int’l No.2 (19)
16. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Ali Aliev No.3 (11)
17. Georgi KALIEV (BLR) – Europe No.2 (13)
18. Nachyin KUULAR (RUS) – World Military No.1 (14)
19. Dimitar IVANOV (BUL) – Schultz Memorial No.1 (20)
20. Egor PONOMAREV (RUS) – Yasar Dogu No.3 (nr)

65kg – Kaya MUSTAFA (TUR) won the Yasar Dogu crown and returns to the rankings at No.16 after tumbling out last month, while World Cup teammate Safa AKSOY (TUR) claimed a bronze medal in Istanbul to climb to No.13.

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Togrul ASGAROV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Frank CHAMIZO (ITA) – Rio OG No.3 (3)
4. Haji ALIEV (AZE) – World Cup No.1 (5)
5. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Buryatia Cup No.3 (6)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
7. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (8)
8. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – GGP Final No.2 (9)
9. Meysam NASIRI (IRI) – World Cup No.2 (10)
10. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (12)
11. Frank MOLINARO (USA) – Rio OG No.5 (7)
12. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Ukraine Int’l No.3 (15)
13. Safa AKSOY (TUR) – Yasar Dogu No.3 (19)
14. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Spanish GP No.2 (11)
15. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Rio 2016 OG No.8 (13)
16. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Rio 2016 OG No.10 (14)
17. Mustafa KAYA (TUR) – Yasar Dogu No.1 (nr)
18. Alan GOGAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (16)
19. Teymur MAMMADOV (AZE) – European U23 No.1 (nr)
20. Imam ADZHIEV (RUS) – European U23 No.3 ([email protected])

70kg – Former world champion Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS), inactive all of 2016 while recovering from a severe knee injury, returned to international competition at the Yasar Dogu tourney and reclaimed No.13 in the rankings with a bronze medal.

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (2)
3. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (4)
4. James GREEN (USA) – World Cup No.1 (5)
5. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (3)
6. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (12)
7. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (6)
8. Rashid KURBANOV (UZB) – World No.5 (7)
9. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (11)
10. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (8)
11. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – GGP Final No.3 (9)
12. Ildus GINIYATULLIN (RUS) – Yasar Dogu No.2 (nr)
13. Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) – Yasar Dogu No.3
14. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.1 (19)
15. David TLASHADZE (GEO) – Europe No.2 (10)
16. Surkho RASHYTKHANOV (BLR) – GGP Final No.5 (nr)
17. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – Ukraine Int’l No.3 (nr)
18. Hamed RASHIDI (IRI) – Ukraine Int’l No.2 (nr)
19. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (nr)
20. Khalil AMINOV (RUS) – Yasar Dogu No.3 (nr)

74kg – Twenty-one-year-old Muslim EVLAEV (KGZ) breaks into the rankings at No.19 after winning the Yasar Dogu tourney, 8-1, over 2014 world champion Khetik TSABOLOV (RUS).

1. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (1)
2. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (2)
3. Jordan BURROUGHS (USA) – World Cup No.1 (3)
4. Soner DEMIRTAS (TUR) – Rio OG No.3 (4)
5. Khetik TSABOLOV (RUS) – Yasar Dogu No.2 (7)
6. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Rio OG No.5 (5)
7. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Cerrado Pelado Int’l No.1 (8)
8. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (10)
9. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Yarygin GP No.3 (11)
10. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
11. Peyman YARAHMADI (IRI) – World Cup No.3 (12)
12. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (13)
13. Sosuke TAKATANI (JPN) – Rio OG No.7 (9)
14. Avtandil KENTCHADZE (GEO) – European U23 No.1 (nr)
15. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – European U23 No.2 (14)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – GGP Final No.3 (16)
17. Alex DIERINGER (USA) – Ukraine Int’l No.3 (20)
18. Reza AFZALI PAEMAMI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Muslim EVLAEV (KGZ) – Yasar Dogu No.1 (nr)
20. Nikita SUCHKOV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (nr)

86kg – Murat ERTURK (TUR) won his first international age-group title at the U23 championships, after bronze medals in three previous events, to break into the middleweight rankings at No.17.

1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG [email protected] (2)
3. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (6)
4. Selim YASAR (TUR) – Rio OG No.2 (3)
5. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (4)
6. David TAYLOR (USA) – World Cup No.1 (5)
7. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – GGP Final No.1 (7)
8. Sharif SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (8)
9. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – World Cup No.2 (10)
10. Ahmed MAGAMAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (11)
11. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Rio OG No.5 (9)
12. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Rio OG No.7 (12)
13. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (IRI) – Yarygin GP No.2 (13)
14. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (14)
15. Vladislav VALIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (15)
16. Istvan VEREB (HUN) – Ukraine Int’l No.3 (nr)
17. Murat ERTURK (TUR) – European U23 No.1 (nr)
18. Gadzhimurad MAGOMEDSAIDOV (AZE) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Arsen-Ali MUSALALIEV (RUS) – European U23 No.3 (nr)
20. Austin TROTMAN (USA) – Schultz Memorial No.1 (19)

97kg – Arslanbek ALBOROV (AZE) won Yasar Dogu to climb from 11th to No.7, following a bronze medal at the Golden Grand Prix Final in November and the second-best individual performance at the World Cup.

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Khetag GAZYUMOV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Albert SARITOV (ROU) – Rio OG No.3 (3)
4. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Rio OG No.5 (5)
6. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Rio OG No.5 (6)
7. Arslanbek ALBOROV (AZE) – Yasar Dogu No.1 (11)
8. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
9. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.1 (9)
10. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Buryatia Cup No.2 (12)
11. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (9)
12. Reza YAZDANI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
13. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Yarygin GP [email protected] (13)
14. Amir MOHAMMADI (IRI) – World Cup No.3 (14)
15. Yuri VLASKO (RUS) – Buryatia Cup No.1 (nr)
16. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (17)
17. Aleksander HUSHTYN (BLR) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
18. Murazi MCHEDLIDZE (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (nr)
19. Fatih YASARLI (TUR) – Yasar Dogu No.3 (nr)
20. Dustin KILGORE (USA) – Schultz Memorial No.1 (18)

125kg – Rio 2016 bronze medalist Geno PETRIASHVILI (GEO) repeated as European U23 champion but remains second-ranked behind world and Olympic champion Taha AKGUL (TUR).

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Rio OG No.3 (2)
3. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (3)
4. Alan KHUGAEV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (5)
5. Alen ZASIEIEV (UKR) – GGP Final No.2 (6)
6. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (8)
7. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (9)
8. Ibragim SAIDOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
9. Daniel LIGETI (HUN) – Ukraine Int’l No.2 (13)
10. Robert BARAN (POL) – Europe No.2 (12)
11. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – World Cup No.3 (11)
12. Levan BERIANIDZE (ARM) – Rio OG No.5 (7)
13. Vitali PIASNIAK (BLR) – European U23 No.2 (nr)
14. Muhamadgazi MAGOMEDOV (RUS) – Buryatia Cup No.2 (nr)
15. Tervel DLAGNEV (USA) – Rio OG No.5 (10)
16. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.2 (14)
17. Yadollah MOHEBBI (IRI) – GGP Final No.3 (15)
18. Dominique BRADLEY (USA) – Schultz Memorial No.1 (17)
19. Anthony NELSON (USA) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
20. Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (nr)

علاوه بر قهرمانان جام یاشاردوغو،  مدال آوران تورنمنت بین المللی بوریاتیا اوکراین و مسابقات زیر 23 سال اروپا نیز در رنکینگ این ماه کشتی آزاد جایگاهی برای خود دست و پا کردند.

آندری یاتسنکو از اوکراین در تورنمنت کیف در اوایل ماه مارس قهرمان شد و این ماه را با مدال برنز زیر 23 سال اروپا به پایان رساند تا در حالی که خارج از رنکینگ بود، به رده یازدهم صعود کند.

الکساندر هوشتین قهرمان سال 2015 زیر 23 سال اروپا از بلاروس نیز در تورنمنت کیف توانست میهایل گانف قهرمان سابق جهان از بلغارستان را مغلوب کند و به رنکینگ وزن 97 کیلوگرم اضافه شد. همچنین بالدان تسیشیپوف از روسیه با کسب عنوان قهرمانی در تورنمنت اولان اوده، دو پله بالا آمد و در مکان پنجم 125 کیلوگرم ایستاد.

در میان قهرمانان مسابقات زیر 23 سال اروپا نیز، گاجی مراد رشیدوف قهرمان سال گذشته وزن 57 کیلوگرم اروپا از روسیه، از رده 13 به رده 9 وزن 61 کیلوگرم رسید و آوتاندیل کنچادزه نایب قهرمان مسابقات نهایی جایزه بزرگ از گرجستان نیز با قهرمانی در وزن 74 کیلوگرم زیر 23 سال اروپا، دوباره به رنکینگ بازگشت و در رده 14 ایستاد.

۵۷ کیلوگرم

۱- ولادیمیر خینچگاشویلی (گرجستان)، قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو

۲- ری هیگوچی (ژاپن)، نایب قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو

۳- حسن  رحیمی (ایران)، نفر سوم المپیک ۲۰۱۶ ریو

4- ولادیمیر دوبوف (بلغارستان) نفر پنجم المپیک 2016 ریو

5- یانگ کیونگ ایل (کره شمالی) نفر هشتم المپیک 2016 ریو

۸۶ کیلوگرم

۱- عبدالرشید سعدالله یف (روسیه)، قهرمان المپیک ۲۰۱۶ در وزن ۸۶ کیلوگرم

۲- حسن یزدانی (ایران)، قهرمان المپیک ۲۰۱۶ در وزن ۷۴ کیلوگرم

۳- دارن کوروگلیف(روسیه)، قهرمان جام یاشاردوغو

4- سلیم یاشار (ترکیه)، نفر دوم المپیک 2016 ریو

5- جی دن کاکس (آمریکا)، نفر سوم المپیک 2016 ریو

...

۱۲- علیرضا کریمی (ایران)، نفر هفتم المپیک

۱۳- محمد جواد ابراهیمی(ایران)، نایب قهرمان جام یاریگین

۹۷ کیلوگرم

۱- کایل اسنایدر (آمریکا)، قهرمان المپیک

۲- ختاگ گازیموف (آذربایجان)، نایب قهرمان المپیک 2016 ریو

۳- آلبرت ساریتوف (رومانی)، نفر سوم المپیک 2016

4- ماگومد ابراگیموف (ازبکستان)، نفر سوم المپیک 2016 ریو

5- الیزبار اودیکادزه (گرجستان)، نفر پنجم المپیک 2016 ریو

...

۱۲- رضا یزدانی (ایران)، نفر هفتم المپیک

۱۴- امیر محمدی (ایران)، قهرمان دانشجویان جهان

۱۲۵ کیلوگرم

۱- طاها آکگول (ترکیه)، قهرمان المپیک 2016 ریو

۲- گنو پتریاشویلی (گرجستان)، نفر سوم المپیک 2016 ریو

۳- کمیل قاسمی(ایران)، نایب قهرمان المپیک 2016 ریو

4- آلن خوگایف (روسیه)، قهرمان جام یاشاردوغو

5- آلن زاسیف (اوکراین)، نفر دوم فینال جایزه بزرگ

...

۱۷- یدالله محبی (ایران)، نفر سوم تورنمنت آذربایجان